Příběh Týdeníku Politika
Po listopadu 1989 začala vycházet řada nových (případně staronových) časopisů. Jedním z nich byl na počátku roku 1991 i Týdeník Politika.
Čtěte také
Časopis vycházel v letech 1991 až 1992 a řadil se do proudu periodik, které spojovala nespokojenost s demokratickým vývojem po listopadu 1989. Jeho antisemitská a obecněji možno říci konspirační a antisystémová náplň jej myšlenkově a historicky řadila do proudu obdobně laděné druhorepublikové a protektorátní publicistiky.
Stejně jako – v různých vlnách – určitého proudu publicistiky komunistické. Týdeník publikoval, vedle přetisků starších osvědčených antisemitik, hlavně řadu původních příspěvků.
Jeho vydávání vyvolalo odpor formující se občanské společnosti a v nemalé míře poukázalo i na některé nedostatky v soudní a policejní praxi.
Týdeník Politika přestal vycházet na konci roku 1992 a jeho vydávání mělo i soudní dohru.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu.
Související
-
Komunistický antisemitismus a dcery „židovského buržoazního nacionalisty“
Jednoho srpnového dne roku 1965 se na vlnách Jaderského moře houpal nafukovací člun a v něm pět lidí: 65letá Marie Fischlová, její dcera Helena Kosková s manželem Ivem.
-
Štingl: Otevřený antisemitismus nemá v Česku tradici, bylo by ale dobré se na to připravit
Antisemitismus je určitý rys této doby, říká dokumentarista Pavel Štingl. „A připravme se na to, že se bude zhoršovat,“ varuje.
-
Federace židovských obcí zveřejnila Výroční zprávu o projevech antisemitismu v Česku za rok 2019
Federace židovských obcí ve středu zveřejnila na svém webu Výroční zprávu o projevech antisemitismu v České republice za rok 2019.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.