Přežije knižní trh? Čtenáři zůstanou. Teď ještě aby nám zůstali knihkupci, varuje šéf Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vopěnka

26. březen 2020

Restriktivní opatření na ochranu před koronavirem dopadají i na nakladatele, distributory a provozovatele knihkupeckých sítí. Ti žádají premiéra Andreje Babiše (ANO) o finanční pomoc s tím, že jde přímo záchranu knižního trhu.

Čtěte také

„Maloobchod byl ohrožen už předtím, jeho stabilita byla vratká, takže současná situace může být smrtící,“ varuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

Podle něj e-shopy mohou nahradit kamenná knihkupectví maximálně z 30 %. „Takže o 70 % se propadnou tržby nakladatelům, ale knihkupeckým řetězcům o 100 %.“

Cítíme povinnost upozornit na to, že tu může dojít k nevratné ztrátě našeho pestrého knižního trhu, což má na společnost dlouhodobě negativní důsledky, například v oblasti vzdělanosti, čtenářské gramotnosti a konkurenceschopnosti.
Martin Vopěnka

Svaz v dopise upozorňuje premiéra, že jen náhrady mezd nestačí. „Bude potřeba nadstandardní krok jako náhrada škody... Stát sice umožňuje půjčky podnikatelům, ale protože knihkupci byli vždy na hraně, tak nebudou mít z čeho půjčky splatit.“

„Věřím, že nám čtenáři zůstanou. Jde o to, aby nám také zůstali knihkupci,“ říká Vopěnka.

Celý stroj se teď zastavil

„Zatím musíme celý náš plán redukovat až z poloviny... a vydávat jen tituly, které slibují největší zisk, což ale nejde nikdy přesně odhadnout,“ upozorňuje spisovatel a redaktor nakladatelství Argo Miloš Urban.

Celý ten stroj ze zastavil a my teď jen spekulujeme, s kterou knížkou pokračovat a kterou vůbec nedělat, i když jsme ji už nasmlouvali.
Miloš Urban

Spisovatel sice do práce chodí a na některých knížkách redaktorsky pracuje, ale musí prý velmi detailně konzultovat s vedením, na čem pokračovat a co pozastavit nebo úplně zrušit.

Čtěte také

„Jen sleduji zpravodajství a sice to prokládám kreativní činností, ale jako zaměstnanec v podniku, který mám strašně rád, není korporátní a vztahy jsou tam často až rodinné, mám velký strach o to, abychom to přežili,“ konstatuje Urban.

Magnesia Litera v září

Situace se dotýká i soutěže Magnesia Litera. „Zatím jsme přesunuli vyhlášení cen ze 7. dubna na zářijový termín a doufám, že zejména naši sponzoři dodrží své závazky a zachovají pro nás finance, které byly naplánovány,“ dodává literární publicista a organizátor soutěže Pavel Mandys.

Problém je ten, že český knižní trh na tom byl po celu dobu velmi špatně. Je tam spousta malých subjektů, které vydělávají jen minimum a dělají to ne kvůli zisku, ale protože je baví s knížkami pracovat... Takže i menší náraz může být fatální.
Pavel Mandys

Koronavirus jako knižní námět se určitě časem objeví, odhaduje odborník. „Někdo je rychlý a možná i něco velmi rychle vydá, ale troufl bych si tvrdit, že něco, co bude stát za to, vznikne až v řádu dvou, tří nebo pěti let.“

„Češi jsou sice silnější v humoristických žánrech, ale zatím je to spíš thriller než humor,“ shrnuje současnou situaci Mandys.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.