Přežije knižní trh? Čtenáři zůstanou. Teď ještě aby nám zůstali knihkupci, varuje šéf Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vopěnka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Knihy, knihkupectví

Restriktivní opatření na ochranu před koronavirem dopadají i na nakladatele, distributory a provozovatele knihkupeckých sítí. Ti žádají premiéra Andreje Babiše (ANO) o finanční pomoc s tím, že jde přímo záchranu knižního trhu.

„Maloobchod byl ohrožen už předtím, jeho stabilita byla vratká, takže současná situace může být smrtící,“ varuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

Podle něj e-shopy mohou nahradit kamenná knihkupectví maximálně z 30 %. „Takže o 70 % se propadnou tržby nakladatelům, ale knihkupeckým řetězcům o 100 %.“

Cítíme povinnost upozornit na to, že tu může dojít k nevratné ztrátě našeho pestrého knižního trhu, což má na společnost dlouhodobě negativní důsledky, například v oblasti vzdělanosti, čtenářské gramotnosti a konkurenceschopnosti.
Martin Vopěnka

Svaz v dopise upozorňuje premiéra, že jen náhrady mezd nestačí. „Bude potřeba nadstandardní krok jako náhrada škody... Stát sice umožňuje půjčky podnikatelům, ale protože knihkupci byli vždy na hraně, tak nebudou mít z čeho půjčky splatit.“

„Věřím, že nám čtenáři zůstanou. Jde o to, aby nám také zůstali knihkupci,“ říká Vopěnka.

Celý stroj se teď zastavil

„Zatím musíme celý náš plán redukovat až z poloviny... a vydávat jen tituly, které slibují největší zisk, což ale nejde nikdy přesně odhadnout,“ upozorňuje spisovatel a redaktor nakladatelství Argo Miloš Urban.

Celý ten stroj ze zastavil a my teď jen spekulujeme, s kterou knížkou pokračovat a kterou vůbec nedělat, i když jsme ji už nasmlouvali.
Miloš Urban

Spisovatel sice do práce chodí a na některých knížkách redaktorsky pracuje, ale musí prý velmi detailně konzultovat s vedením, na čem pokračovat a co pozastavit nebo úplně zrušit.

„Jen sleduji zpravodajství a sice to prokládám kreativní činností, ale jako zaměstnanec v podniku, který mám strašně rád, není korporátní a vztahy jsou tam často až rodinné, mám velký strach o to, abychom to přežili,“ konstatuje Urban.

Magnesia Litera v září

Situace se dotýká i soutěže Magnesia Litera. „Zatím jsme přesunuli vyhlášení cen ze 7. dubna na zářijový termín a doufám, že zejména naši sponzoři dodrží své závazky a zachovají pro nás finance, které byly naplánovány,“ dodává literární publicista a organizátor soutěže Pavel Mandys.

Problém je ten, že český knižní trh na tom byl po celu dobu velmi špatně. Je tam spousta malých subjektů, které vydělávají jen minimum a dělají to ne kvůli zisku, ale protože je baví s knížkami pracovat... Takže i menší náraz může být fatální.
Pavel Mandys

Koronavirus jako knižní námět se určitě časem objeví, odhaduje odborník. „Někdo je rychlý a možná i něco velmi rychle vydá, ale troufl bych si tvrdit, že něco, co bude stát za to, vznikne až v řádu dvou, tří nebo pěti let.“

„Češi jsou sice silnější v humoristických žánrech, ale zatím je to spíš thriller než humor,“ shrnuje současnou situaci Mandys.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související