Přežije knižní trh? Čtenáři zůstanou. Teď ještě aby nám zůstali knihkupci, varuje šéf Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vopěnka
Restriktivní opatření na ochranu před koronavirem dopadají i na nakladatele, distributory a provozovatele knihkupeckých sítí. Ti žádají premiéra Andreje Babiše (ANO) o finanční pomoc s tím, že jde přímo záchranu knižního trhu.
Čtěte také
„Maloobchod byl ohrožen už předtím, jeho stabilita byla vratká, takže současná situace může být smrtící,“ varuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.
Podle něj e-shopy mohou nahradit kamenná knihkupectví maximálně z 30 %. „Takže o 70 % se propadnou tržby nakladatelům, ale knihkupeckým řetězcům o 100 %.“
Cítíme povinnost upozornit na to, že tu může dojít k nevratné ztrátě našeho pestrého knižního trhu, což má na společnost dlouhodobě negativní důsledky, například v oblasti vzdělanosti, čtenářské gramotnosti a konkurenceschopnosti.
Martin Vopěnka
Svaz v dopise upozorňuje premiéra, že jen náhrady mezd nestačí. „Bude potřeba nadstandardní krok jako náhrada škody... Stát sice umožňuje půjčky podnikatelům, ale protože knihkupci byli vždy na hraně, tak nebudou mít z čeho půjčky splatit.“
„Věřím, že nám čtenáři zůstanou. Jde o to, aby nám také zůstali knihkupci,“ říká Vopěnka.
Celý stroj se teď zastavil
„Zatím musíme celý náš plán redukovat až z poloviny... a vydávat jen tituly, které slibují největší zisk, což ale nejde nikdy přesně odhadnout,“ upozorňuje spisovatel a redaktor nakladatelství Argo Miloš Urban.
Celý ten stroj ze zastavil a my teď jen spekulujeme, s kterou knížkou pokračovat a kterou vůbec nedělat, i když jsme ji už nasmlouvali.
Miloš Urban
Spisovatel sice do práce chodí a na některých knížkách redaktorsky pracuje, ale musí prý velmi detailně konzultovat s vedením, na čem pokračovat a co pozastavit nebo úplně zrušit.
Čtěte také
„Jen sleduji zpravodajství a sice to prokládám kreativní činností, ale jako zaměstnanec v podniku, který mám strašně rád, není korporátní a vztahy jsou tam často až rodinné, mám velký strach o to, abychom to přežili,“ konstatuje Urban.
Magnesia Litera v září
Situace se dotýká i soutěže Magnesia Litera. „Zatím jsme přesunuli vyhlášení cen ze 7. dubna na zářijový termín a doufám, že zejména naši sponzoři dodrží své závazky a zachovají pro nás finance, které byly naplánovány,“ dodává literární publicista a organizátor soutěže Pavel Mandys.
Problém je ten, že český knižní trh na tom byl po celu dobu velmi špatně. Je tam spousta malých subjektů, které vydělávají jen minimum a dělají to ne kvůli zisku, ale protože je baví s knížkami pracovat... Takže i menší náraz může být fatální.
Pavel Mandys
Koronavirus jako knižní námět se určitě časem objeví, odhaduje odborník. „Někdo je rychlý a možná i něco velmi rychle vydá, ale troufl bych si tvrdit, že něco, co bude stát za to, vznikne až v řádu dvou, tří nebo pěti let.“
„Češi jsou sice silnější v humoristických žánrech, ale zatím je to spíš thriller než humor,“ shrnuje současnou situaci Mandys.
Související
-
Začíná Svět knihy. „Knihy dnes zásadně ovlivňuje internet,“ říká Marcela Turečková z Českého svazu k
Začíná největší český knižní veletrh – Svět knihy. Letos se organizátorům podařilo do Prahy dostat hned dva držitele Nobelovy ceny.
-
Problémy malých nakladatelů a překlady velkých básníků
Glosa Terezy Semotamové. Rozhovor s univerzitním profesorem, slavistou Ursem Heftrichem, překladatelem Vladimíra Holana, připravila Olga Stehlíková.
-
Petr Janyška: České knihy hledejte v Paříži jen s lupou
Probírám se v jednom z nejkvalitnějších pařížských knihkupectví novinkami. Leží tu zas jiné, než jaké jsem tu viděl na podzim. Celá ta krása má ale vadu: žádný český autor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka