Prezident si uvědomil, že Fiala není Babiš. Má za sebou většinu a není vydíratelný, říká analytička Zlámalová

14. prosinec 2021

Ke kompetenční žalobě na prezidenta nedojde. Vládu jmenuje Miloš Zeman i s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). „Prezident pochopil, že se žaloba skutečně podá. To byl klíčový moment, zatím nikdy nic podobného nehrozilo,“ míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. „Fiala může být spokojený, že se mu navzdory lánskému čtrnáctidennímu defilé před plexisklovým výběhem podařilo dosáhnout, co od počátku chtěl,“ doplňuje redaktor Deníku referendum Jan Gruber.

Koaliční politici vesměs oceňují, že Petr Fiala (ODS) neustupoval, trpělivě vyjednával s prezidentem, aby nakonec dosáhl svého. Mimo koalici se však ozývají i hlasy, že měl být při jednáních se Zemanem od začátku o něco tvrdší a důslednější.

Je to prostá lidská slušnost. Když má hlava státu někoho jmenovat, tak se ti lidé přijdou představit.
Lenka Zlámalová

„Všichni, kteří jsme sledovali v posledních 14 dnech veřejné debaty, ať už na stránkách novin nebo na sociálních sítích, jsme zaznamenali velké množství pohoršení, roztrpčení nad tím, že se celý proces zbytečně táhne. Že se ministři v Lánech chovají poníženě. To natahování zaselo jisté roztrpčení do veřejné debaty, a možná pohoršilo i některé podporovatele a voliče pěti stran nastupující vlády. Nicméně pravda je, že se počítají výsledky,“ konstatuje Gruber.

Zlámalová představování kandidátů na ministry prezidentovi za problém nepovažuje, přestože, jak podotýká, to není napsáno v Ústavě.

Nevíme, co se na jednání stalo. Když budeme uvažovat, tak Fiala mohl hrozit ústavní žalobou, což by pro prezidenta byla jistá rána.
Jan Gruber

„Ústavu nevnímám jako návod na automatickou pračku, ale jako nějaký základní rámec komunikací ústavních činitelů a ústavních institucí mezi sebou. Je to prostá lidská slušnost. Když má hlava státu někoho jmenovat, tak se mu ti lidé přijdou představit. A Petr Fiala dokázal velmi rychle prosadit svoji představu o vládě. Je to velký vyjednávací úspěch,“ říká analytička.

Čtěte také

Probírání toho, jak se kdo pohoršuje na sociálních sítích, považuje analytička za irelevantní. Za obrovskou hodnotu při těchto vyjednáváních označuje změnu stylu politiky.

„Sociální sítě šílí, protože ti lidé najednou nemají krmivo, které jim dodával Andrej Babiš (ANO) a sociální demokraté. Neustále tiskovky, zveřejňování polotovarů, konflikty mezi sebou navzájem, Čau lidi a podobné věci. A to tam najednou není. Komunikují se výsledky, a to je strašně zdravý trend,“ hodnotí Zlámalová.

Kompetenční žaloba?

Opakuje, že za obratem prezidenta ve vztahu ke jmenování Lipavského je to, že Miloš Zeman pochopil, že u Ústavního soudu nemá velkou šanci vyhrát. Rozhodlo to, že prezident pochopil, že prohrál, uvažuje novinářka.

Čtěte také

„Došly mu důsledky toho, co by musel učinit. To znamená Jana Lipavského posléze najmenovat, až mu to nakáže Ústavní soud. Totálně by se znemožnil. A tím si myslím, že bylo v zásadě rozhodnuto. To je normální prostor politického vyjednávání,“ naznačuje Zlámalová.

Podle Grubera ale hrozba kompetenční žaloby nemusela být hlavním důvodem, který prezidenta přesvědčil. Argumentuje tím, že i kdyby Ústavní soud vyhověl kompetenční žalobě, nemá sílu přimět prezidenta jmenovací dekret podepsat.

„My nevíme, co se na jednání stalo, ale když budeme uvažovat nad nějakou paletou možností, kterou Petr Fiala měl, tak samozřejmě mohl hrozit ústavní žalobou. To by pro prezidenta byla jistá rána, ale nikdo by ho nedonutil právnímu názoru také vyhovět.

Mohl mu také hrozit nějakým výrazným seškrtáním rozpočtové kapitoly Kanceláře prezidenta republiky. Nebo mohl říct, že aktivace článku 66 nemusí být zcela zahnaná do kouta, protože od prezidenta můžeme chtít i něco více, než jen že sedí v plexisklovém výběhu a mluví,“ míní člen Masarykovy demokratické akademie.

Fiala není Babiš

Zlámalová připomíná, že případy, kdy hlava státu otálela se jmenováním některých ministrů, jsou známy už z minulosti. Tlaky prezidentů začínají u Václava Havla, který odmítl jmenovat vicepremiérem pana Miroslava Grégra zrovna ve vládě Miloše Zemana.

Čtěte také

„Zeman se tehdy ohrazoval, že na to nemá prezident právo. Havel mu vyhověl. Znovu se to opakuje u Václava Klause, ale opět vždy jmenuje. Dodrží dikci Ústavy. Poprvé, kdy se to stává, je kvůli slabosti Andreje Babiše a sociálních demokratů, že prostě podlehnou tlaku prezidenta. A přesně o tom je to vysvětlení. Prezident si uvědomil, že Petr Fiala není Andrej Babiš, že má za sebou nejen většinu v Poslanecké sněmovně, ale že má za sebou většinu v Senátu, že není na rozdíl od Andreje Babiše vydíratelný,“ vysvětluje.

„Politika je řemeslo, které má vždy nějaké vysvětlení. To vysvětlení je mocenské, poziční. Nehledejme za tím, s prominutím, hlouposti, jako seškrtání rozpočtu Kanceláře prezidenta. Mohlo to tam hrát roli, ale asi ne zásadní,“ dodává.

Gruber zdůrazňuje, že nemíní spekulovat nad tím, jestli za dohodou Fialy se Zemanem stojí nějaký obchod.

„Opravdu si nemyslím, že by Fiala zobchodoval jmenování Lipavského za něco. Ale my opravdu nevíme, jak vláda bude postupovat dál, když se třeba ocitne v nějaké další krizi. Jak bude postupovat prezident? Možná Zeman není takový hráč, jak se tváří,“ naznačuje redaktor.

Poslechněte si celou debatu. Ptá se Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš Matoška , kbr
Spustit audio

Související