Převaděči nelegálních migrantů jsou často čeští občané. Jsou to zločinci a obchodníci s lidským neštěstím, upozorňuje ministr Rakušan
Kontroly na hranicích se Slovenskem, které probíhají od konce září, budou pokračovat i v novém roce. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se osvědčily, podařilo se omezit migrační toky a zadržet na 136 převaděčů. „To jsou zločinci a obchodníci s lidským neštěstím. Rodinu někde ze Sýrie odvezou na slovensko-české pomezí a i s dětmi ji vypustí v lese. Mnohokrát to jsou i čeští občané,“ upozorňuje.
Češi a Slováci tvoří většinu zadržených převaděčů. Podařilo se jim zapojit do mafiánských struktur, pracují sofistikovaně. V jednom případě například migrantům pouze předali klíče od automobilu, který byl přistaven kousek za hranicemi.
Čtěte také
Účinnost kontrol Rakušan ilustruje na příkladu Belgie, kam dříve putovaly tisíce migrantů z afrického Burundi, aktuálně jde o jednotky osob.
„Informace o důsledných kontrolách se roznesla a nápor klesl. Máme i zprávy z česko-německé hranice, kde to ze stovek lidí kleslo na jednotky osob,“ přibližuje.
Českému předsednictví se také podařilo dohodnout vízovou harmonizaci se zeměmi západního Balkánu, a to do poloviny roku 2023.
„Považuji to za obrovský přínos v boji proti ilegální migraci a věřím, že nám to pomůže odstranit to, co nikdo nechceme: kontroly uvnitř schengenu. Je to klenot evropské integrace a kontroly bychom měli zavádět jen v krajních případech. V současné době jsme je výrazně omezili s tím, jak čísla klesala,“ dodává ministr vnitra.
Boj s dezinformacemi
Ministerstva aktuálně připomínkují rodící se plán boje proti dezinformacím. „Ten dokument je v současné době neveřejný, ještě dozná určitých změn, pak zveřejněn bude,“ vysvětluje s tím, že půjde o meziresortní strategii řízenou z Úřadu vlády.
Podpora ruského násilí vůči Ukrajincům, genocidy a teroristických činů je už za hranou.
Do poloviny příštího roku by měl vzniknout i zákon, předtím ale existuje celá řada nelegislativních instrumentů, kterými lze na dezinformace reagovat.
„Jsem liberál a rozhodně přes mě neprojde žádný zákon, který by byť jen náznakem cenzuroval názor jako takový,“ deklaruje Rakušan.
Čtěte také
„Může ale nastat situace, a podívejme se na Německo před několika týdny, kdy začne vznikat nějaká prazvláštní konspirativně-teroristická skupina, která chce změnit ústavní pořádek. V té chvíli by měl existovat instrument, jak zasáhnout proti šiřiteli takových informací,“ dodává.
Zatímco například veřejnou podporu Ruska nepovažuje Rakušan za postižitelnou, podpora ruského násilí vůči Ukrajincům, genocidy a teroristických činů, které Rusko na Ukrajině páchá, už je za hranou.
„Policie už asi 80 činů tohoto typu stíhá. Policie se přizpůsobuje novým typům hrozeb a kriminality,“ uzavírá s tím, že vznikla nová pracoviště pro boj s terorismem a kyberkriminalitou.
Bylo zavedení přímé volby prezidenta chybou? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Rektor VŠE: S Ševčíkovými názory nesouhlasím, ale dokázat, že jde o dezinformace, je velmi těžké
Poškozuje děkan Ševčík reputaci Vysoké školy ekonomické v Praze a měl by ho rektor Petr Dvořák odvolat? Debatují rektor VŠE a historik Michal Stehlík.
-
Kateřina Perknerová: Dezinformace a názory. To je rozdíl
Pravda je pravda, ne skoro pravda, nebo o kousek méně pravda. Řekl před několika lety na konferenci o nové společenské smlouvě právník Karel Havlíček.
-
Ovlivňují nás i dezinformace, kterým nevěříme. Stačí, že vyvolají pochybnosti, tvrdí expert Holý
„Tomu, že je Putin kvělý, věří opravdu jen hrstka lidí. Ale že by stálo za to radikálně změnit systém, ve kterém žijeme, tomu je bohužel řada lidí schopna uvěřit,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.