Rakušan: Věřím, že západobalkánské země zpřísní svou vízovou politiku v souladu s EU. Významně by to omezilo migrační proudy

6. prosinec 2022

Evropská komise představila nový akční plán, jak potlačit prudký nárůst migrace do Evropské unie hlavně přes tzv. západobalkánskou trasu. Podle unijní exekutivy je například nutné podporovat příslušné orgány v zemích západního Balkánu a sladit vízovou politiku těchto zemí s tou unijní.

Unijní pohraniční agentura Frontex zaznamenala za prvních deset měsíců roku přes 280 tisíc nelegálních vstupů do Evropské unie, z čehož skoro polovina těchto lidí přišla právě po západobalkánské trase. Mluvit by se o tom mělo i na úterním summitu zástupců EU s balkánskými státy v albánské Tiraně a také ve čtvrtek v Bruselu na zasedání ministrů vnitra sedmadvacítky.

Hosté:
Vít Rakušan, ministr vnitra (STAN)
Layla Bartheldi, mluvčí iniciativy Hlavák
Jan Schroth, expert OECD pro migraci
Vít Novotný, seniorní analytik, Martensovo centrum v Bruselu

„Na minulé mimořádné radě ministrů, která se konala před deseti dny v Bruselu, jsme představili akční plán, který se týkal Středomoří. A logicky tady byla poptávka zemí, jako je Rakousko, které má víc jak 70 tisíc žadatelů o azyl a kde je to opravdu vnitropolitický problém,“ nastiňuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Vznikl tak výrazný požadavek, aby byl představen akční plán i pro západobalkánskou trasu.

„To, co by se dnes mělo odehrát na premiérské úrovni v Tiraně, jsme už předjednali na úrovni ministrů vnitra. A skutečně by mělo dojít k příslibu západobalkánských zemí, že budou vízově harmonizovat svůj přístup k třetím zemím, aby to bylo v souladu a jednotě s EU.“

Čtěte také

V Tiraně se Vít Rakušan se svými kolegy a se státy západního Balkánu setkal už před měsícem. Za tu dobu zaznamenal určitý posun. „Srbsko je samozřejmě stěžejní zemí a už v této chvíli zavedlo víza pro občany z Tuniska a Burundi. Do konce roku se Srbsko zavázalo ukončit bezvízový styk s Kubou a Indií. To jsou všechno významné země na migračních tocích.“

„A ke stejnému kroku by měly přistoupit všechny země západního Balkánu. Mělo by to být dnes stvrzeno tím ministerským memorandem, deklarací a mělo by se tak stát do poloviny příštího roku,“ říká Rakušan, podle kterého tohle může být zásadní krok k omezení migračních proudů směřujících právě západobalkánskou cestou do Evropy.

Pokud to ve čtvrtek vyjde, tak by naši turisté, kteří pojedou v létě k moři, nemuseli už mít na chorvatských hranicích pas.
Vít Rakušan

Posouvají se podle něj i jednání týkající se zjednodušení administrativy pro státy, které jsou pod migračním tlakem. „Za prvé těmto státům nabízíme to, že jednotky Frontexu s mezinárodní účastí budou působit i na jejich hranicích, což je tedy mimo země EU, ale je to jeden z kroků, který může zabezpečit sekundárně bezpečnost obyvatel EU.“

Rumunsko je za příchod po západobalkánské trase zodpovědné pouze dvěma procenty.
Vít Rakušan

„Vyjednáváme i další kroky, které by zjednodušily postup spolupráce s orgány EU. Třeba s Moldavskem – tam se to spíše týká ukrajinské emigrace – se vytvořil tzv. bezpečnostní hub, kde spolupracují experti na migraci. A toto bychom chtěli napodobovat i na západním Balkánu,“ míní ministr vnitra s tím, že toto považuje za velký úspěch a zásluhu českého předsednictví.

Ve čtvrtek se mají ministři vnitra sejít také v Bruselu, kde by se mělo jednat mimo jiné o rozšíření Schengenského prostoru. Některé státy včetně Česka ale naopak hraniční kontroly zavedly nebo zpřísňují.

Čtěte také

„Jedná se o Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko. Všechno to jsou členské státy EU. V případě Chorvatska tady žádný bezpečnostní problém není… Takže pokud to ve čtvrtek vyjde, tak by naši turisté, kteří pojedou v létě k moři, nemuseli už mít na chorvatských hranicích pas a určitě se to zrychlí.“

„Rumunsko i Bulharsko prošlo veškerým bezpečnostním screeningem opatření na hranicích. Všechny policisty, které v současné době mají na vnitřních hranicích Schengenského prostoru, by posunuly právě na vnější hranici EU, kterou by tak mohlo chránit o několik tisíc policistů více, než je to v současnosti. To je podle mě to, co by přineslo efekt. A mimochodem, třeba Rumunsko je zodpovědné za příchod právě po západobalkánské trase směrem do EU pouze dvěma procenty.“

Poslechněte si celé Téma dne v audiozáznamu. Moderuje Šárka Fenyková.

autoři: Šárka Fenyková , knem
Spustit audio