Přestává fungovat trasování, jde o zlomový bod. eRouška se měla zavést dávno, míní virolog Hirsch
Ministrem zdravotnictví se stal epidemiolog Roman Prymula, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je třeba krizové řízení. „Mírně mě to překvapilo, na druhé straně je jasné, že je asi třeba změnit výhybku a nastolit konzistentní přístup k řešení epidemie,“ komentuje na Plusu výměnu ministrů virolog Ivan Hirsch.
„Je rozdíl, jestli je ministrem zdravotnictví právník, anebo lékař s epidemiologickou erudicí. A hlavně to bude krizový manažer, protože to je teď zapotřebí,“ dodává člen Učené společnosti.
Čtěte také
Vedení této organizace kritizovalo vládu za chaotické přijímání pandemických opatření. Podle Hirsche byl problém v systému: „Vládní strategie je chránit rizikové skupiny občanů a zabránit kolapsu veřejného zdravotnictví. To se snadno řekne, ale je to protichůdné dilema.“
A vysvětluje: „To první znamená, že se musí chránit každý lidský život, a to druhé, že se musí chránit společnost. A nejjednodušší způsob, jak chránit každého, je uzavřít společnost. A to samozřejmě není možné, protože by to mělo velmi negativní důsledky téměř pro každého. Je to propletenec a musí se citlivě vážit, co povolit a co nepovolit.“
Rouška je jednoznačně pozitivní prostředek, ale není stoprocentní. Jako bezpečnostní pásy v autech – jistou ochranu poskytují.
Ivan Hirsch
Nechali jsme se ukolébat
Vláda podle Hirsche chybovala hlavně v tom, že vydávala nekonzistentní výroky.
„Po první vlně – nebyla to pořádná vlna, ale náběh epidemie – jsme dostali dojem, že tady žádná epidemie není. Říkalo se, že kvůli chřipce také nezavíráme bary. Nechali jsme se ukolébat tou příznivou situací, že jsme byli mezi premianty,“ míní virolog a poukazuje na případ Izraele, který se s epidemií zprvu vyrovnával velmi dobře, později ale vláda opatření rozvolnila a nyní, po zhoršení situace, opět společnost omezuje.
Na rozdíl od onemocnění SARS, které se v roce 2004 podařilo zastavit, nemá řada lidí infikovaných novým koronavirem žádné příznaky. Podle virologa ovšem neexistují důkazy o tom, že by virus zeslábl.
Čtěte také
„Mutuje mnohem méně než chřipka. Nemocnost je teď nižší, ale vykládal bych si to tak, že citlivé skupiny obyvatelstva jsou mnohem opatrnější a brání se,“ míní Hirsch.
„Teď se dostáváme do zlomového bodu, kdy přestává fungovat trasování kontaktů a my musíme přejít na jiné formy trasování,“ říká virolog s tím, že je z toho zklamaný, protože na trasování jako součást boje s epidemií sázel.
„eRouška je zaváděna, ale nepracuje na 100 procent. A čím je případů více, tím je to obtížnější. V Jižní Koreji elektronické trasování zvládli velmi dobře, ale už na začátku epidemie. To je jednodušší,“ upozorňuje Hirsch.
A zdůrazňuje, že je nutné zavést elektronické trasování. „To je jedna z těch věcí, které bych kritizoval za to, že se to nezavádělo dostatečně rychle v době, kdy to vypadalo, že vlastně o nic nejde. A kdy to mělo větší smysl než teď,“ dodává virolog Ivan Hirsch.
Jaké další chyby jsme v boji s pandemií udělali? Poslechněte si celý rozhovor v záznamu Interview Plus.
Související
-
Ondřej Konrád: Premiér nám mnoho neřekl
Když ve znovu vypjaté situaci znovu mlčí hlava státu, premiér ji – znovu – ochotně zastupuje. A apeluje na odpovědnost veřejnosti, ale zároveň ji nestraší a povzbuzuje.
-
Prymula si může dovolit dobrodružství dělat ministra a postavit se premiérovi, míní komentátor Holub
Jeden z nejdéle sloužících ministrů zdravotnictví v historii samostatné České republiky Adam Vojtěch (ANO) v pondělí oznámil svou rezignaci, k níž byl vyzýván opozicí.
-
Kamila Pešeková: Slovensko, koronavirový premiant, přistálo v realitě
Na jaře, během první vlny koronavirové pandemie, Slovensko samo sebe považovalo za premianta. Patřilo skutečně k zemím s nejnižším počtem nakažených v Evropě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.