Představa, že se o směřování země a složení vlády má rozhodovat na ulici, je špatně, říká Jiří Weigl

27. listopad 2019

Ekonom Jiří Weigl, který stojí po boku Václava Klause už řadu let, teď jako ředitel jeho Institutu, vyjádřil z pohledu konzervativce znepokojení nad polarizací společnosti.

„Spolek Milion chvilek pro demokracii je zhoubným jevem a parlamentní demokracie před ním musí být chráněna,“ řekl Václav Klaus. Co si o tom myslí Weigl?

Čtěte také

„Nepoužil bych zřejmě stejná slova, ale fenomén Milionu chvilek a demonstrací, které svolal, jsou pro mě velmi znepokojivým jevem, protože jsou důkazem toho, jak velmi hluboce se rozestupuje propast v naší společnosti,“ odpovídá.

Skutečnost, že se čtvrt milionu lidí neváhá vydat na Letenskou pláň a dát najevo, že je velmi znepokojena s poměry v situaci, kdy na druhé straně ti, proti kterým protestují, vedou žebříčky popularity a mají podporu voličů, prý ukazuje polarizaci společnosti. „Mám obavy, jak bude demokracie dále fungovat.“

Rozhodování ulice?

Zdůrazňuje, že Institut Václava Klause ani nikdo z jeho pracovníků nechce nikomu zakazovat vyjadřoval své politické názory. Ale představa, že se o směřování země, o složení vlády a dalších jednotlivostech, které jsou obsahem politiky, má primárně rozhodovat na ulici, to je, myslím, špatný směr.

„Já jim neupírám právo chodit na demonstrace. Musíme si říct, co bude následovat. Ti lidé vydali výzvu a co bude dál? Buď se něco stane, nebo se nic nestane. A když se nic nestane, bude následovat co?“ ptá se Weigl.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Jiří Weigl bude hovořit mimo jiné také o tom, proč konzervativní strany mnohdy mění své názory na liberální a neprosazují striktně tradiční hodnoty.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související