Předchozí vláda nás extrémně zadlužila. Nesnižoval se dluh, ale průměr zadlužení, tvrdí Skopeček (ODS)

3. leden 2022

Nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) přepracovává státní rozpočet, Česká republika proto bude nějakou dobu hospodařit v rozpočtovém provizoriu. „Vláda může České národní bance (ČNB) v boji s inflací pomoci tím, že prostřednictvím rozumnější a zodpovědnější fiskální politiky nebude k inflaci přispívat,“ tvrdí ekonomický expert ODS a místopředseda sněmovny Jan Skopeček.

Nová vláda chce v rozpočtu na letošní rok oproti původnímu návrhu ušetřit 80 miliard korun. „Tím to ale nekončí. Veřejné finance čelí kvůli nečinnosti a chování předchozí vlády mnohem větším výzvám – musíme se snažit o to, aby se struktura rozpočtu dál nevyvíjela špatným směrem,“ plánuje Skopeček.

Čtěte také

Člen ODS nezazlívá minulému kabinetu Andreje Babiše (ANO) ani tak to, že schodkově hospodařil v době koronavirové krize. Vyčítá mu ale schodkové hospodaření i v době ekonomického růstu.

Karel Havlíček (ANO), poslanec a exministr průmyslu i dopravy, namítá, že během let 2014 a 2021, kdy byl resort financí opakovaně pod taktovkou hnutí ANO, došlo ke snížení státního dluhu.

„Pan Havlíček neříká pravdu,“ oponuje Skopeček. Objem dluhu v absolutní hodnotě za předchozí vlády rostl extrémním způsobem, upozorňuje a dodává, že kabinet Andreje Babiše měl jen štěstí a zažíval ekonomický růst, který snižoval poměr zadluženosti státu ve srovnání s hrubým domácím produktem.

Záměr ušetřit osm desítek miliard je signálem, že to nová vláda myslí s konsolidací veřejných financí vážně.
Eva Zamrazilová

„Co se týká zadluženosti na hlavu, tak nás předchozí vláda extrémně zadlužila. Nesnižoval se dluh, ale průměr zadlužení, který snižoval spíš růst HDP než jakákoliv aktivita vlády.“

Hosty byli:
Jan Skopeček, ODS, ekonomický expert a místopředseda Poslanecké sněmovny
Karel Havlíček, ANO, poslanec, exministr průmyslu a obchodu a také dopravy
Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady
David Marek, ekonom Deloitte

Šetření státních výdajů, jímž se vládní pětikoalice snaží uspořit slíbených 80 miliard, je téměř jedinou zbraní, která je v tuto chvíli v boji proti inflaci k dispozici, myslí si předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

„Záměr ušetřit osm desítek miliard je signálem, že to nová vláda myslí s konsolidací veřejných financí vážně. A musíme jí držet palce,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Jana Burdy.

autoři: Jan Burda , marz
Spustit audio