Před 130 lety se narodil Vlasta Burian. Jeho poválečný osud ho zlomil, myslí si historik Klimeš
Vlastu Burianovi (9. dubna 1891–31. ledna 1962) se říkalo král komiků, ale jeho život nebyl z nejveselejších. Zažil vzestupy i pády, přízeň i zavržení publika, velké bohatství i úplnou chudobu.
Čtěte také
Talent Vlasty Buriana pobavit diváky byl nezpochybnitelný. Jeho herectví stálo na improvizaci. Uměl zahrát nejrůznější povolání a charaktery. Dokázal imitovat zvířata i zvuky věcí. Ale spletenec chvály a pomluv zastínil pohled na to, co pro český film a divadlo znamenal, jak napsal herec Jan Werich v knize Úsměv klauna.
Parodie Masaryka se mu nepovedla
Většinu veřejnosti si proti sobě popudil rozhlasovým skečem Hvězdy nad Baltimorem, ve kterém parodoval tehdejšího ministra Jana Masaryka. Toto vstoupení mu po válce mnozí vyčítali, i když bylo jediné. Dalším vystoupením se vyhýbal předstíráním různých nemocí.
Životu Vlasty Buriana jsme se věnovali v jednom z dílů pořadu Portréty. Poslechněte si pořad Davida Hertla >>
„Skeč natočil na permanentní nátlak, protože byl v očích německé veřejnosti, i té mocenské, absolutní hvězdou už od roku 1930. Pro ně to byla špička a oni potřebovali ty špičky dostat na svou stranu. V rozhlase vystupovala spousta dalších herců, které poválečná msta veřejnosti nepostihla,“ připomíná Ivan Klimeš z Národního filmového archivu.
Kolaborace?
Po válce byl Vlasta Burian odsouzen za kolaboraci. Byl obviněn z podpory nacismu, a že se společensky stýkal s Němci kvůli osobnímu prospěchu. Soud mu vyměřil tříměsíční vězení, půlmilionovou pokutu a veřejné pokárání.
„Jeho poválečný osud ho zlomil, i to, že ztratil publikum. Ztratil ho úředně – ne, že by ho lidé neměli rádi, ale zakázali mu vystupovat. Jeho návrat už byl vyhaslý, jen v estrádní podobě. Musel být neangažovaný v tom smyslu, že by se bouřil proti režimu, a už prostě končil,“ říká Ivan Klimeš.
O očištění Burianova jména usiloval na začátku 90. let divadelní historik Vladimír Just a herec Ondřej Suchý. Ministerstvo vnitra zrušilo nespravedlivý rozsudek nad Vlastou Burianem v roce 1994. Tím byl Král komiků oficiálně rehabilitován.
Víc si poslechněte v audiozáznamu z roku 2017.
Související
-
Bahno protektorátního humoru: rozhlasové skeče. V jednom hrál i Vlasta Burian
Na pojmu rozhlasový skeč by samo o sobě nebylo nic závadného. Pokud to ovšem slyšíme ve spojení s lety druhé světové války a protektortátu, měli bychom zbystřit.
-
Menzel: Vlasta Burian všechny převyšoval, takže rádi využili...
Vlasta Burian, jeden z nejpopulárnějších herců za první republiky, byl po válce neprávem nařčen z kolaborace. Tento král komiků byl za zrádce označován půl století....
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.