Právník Sergej Magnitskij a lídr opozice Alexej Navalnyj. Je smrt ve vězení zvláštní ruská tradice?
Pobyt a dokonce i smrt ve věznicích či různě nazývaných koncentračních táborech má v Rusku dlouhou tradici. Pro politické odpůrce, umělce či občanské aktivisty – za cara, komunistů i v současnosti. Právníci Sergej Magnitskij a Alexej Navalnyj zemřeli v ruském vězení v putinovské éře, a to v letech 2009 a 2024.
Právník Sergej Magnitskij byl uvězněn za to, že objevil obří korupci v ruském politicko-ekonomickém systému, když pracoval pro britsko-amerického podnikatele a miliardáře Billa Browdera, který v té době v Rusku masivně investoval.
Čtěte také
Magnitskij zemřel ve vazbě v roce 2009.
Téměř čtyři roky po jeho smrti proběhl v Rusku soud s ním a s Billem Browderem (v nepřítomnosti), kde byl Magnitskij „uznán vinným z daňových úniků“. Jde – dokonce i v Rusku – o zcela neobvyklý politický proces s mrtvým.
Kontroverzní a vězněný
Alexej Navalnyj byl kontroverzní občanský aktivista. Své výrazně nacionalistické názory, mimo jiné podporu ruské intervenci v Gruzii a anexi Krymu, korigoval až v závěru svého života.
Založil Fond boje s korupcí, neziskovou organizaci, která odhalovala korupci mezi vysoce postavenými ruskými činiteli v Rusku včetně Vladimira Putina, Dmitrije Medvěděva, Sergeje Lavrova a dalších.
Čtěte také
Navalnyj byl opakovaně perzekvován a přežil více atentátů na svou osobu. Jedním z nich byl útok látkou skupiny novičok.
Naposledy byl zatčen v roce 2021 a postupně odsuzován ke stále dalším a vyšším trestům. Zemřel v trestanecké kolonii v únoru 2024.
Ani Navalného, ani Magnitského úmrtí nebylo řádně vyšetřeno. Podle mnoha indicií šlo o vraždy.
V pořadu hovoří rusista Libor Dvořák a historik a filosof Petr Hlaváček. Zazní ukázky z odborné a memoárové literatury.
Související
-
Byl Maxim Gorkij otráven? Jeho smrt je totiž dodnes nejasná
Ruský dramatik, spisovatel a revolucionář Maxim Gorkij je považovaný za průkopníka socialistického realismu a z jeho děl je patrný nepřátelský vztah k carskému Rusku.
-
Politické vraždy, které změnily svět. Proč musel zemřít Sergej Kirov?
Komu v roce 1934 prospěla smrt vysokého sovětského komunistického představitele Sergeje Kirova? V pořadu po tom pátrá publicista Libor Dvořák.
-
Anna Politkovská a Boris Němcov kritizovali Putina. Zastřelili je, vražda se nikdy nevyšetřila
Dvě z nejvýznamnějších osobností ruské protiputinovské opozice byly zastřeleny. Novinářka Anna Politkovská v roce 2006 a politik Boris Němcov v roce 2015.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka