Povedl se rusko-americký restart?

Americký prezident Barack Obama označil dohodu šesti světových velmocí s Íránem o omezení jeho jaderného programu za velký úspěch

Před pěti lety podepsali prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medvěděv v Praze novou bilaterální dohodu Start o jaderném odzbrojování. Probíhá plnění zmíněné smlouvy?

Obě strany se zavázaly snížit své potenciály zhruba o třetinu, vypadlo to i na zlepšení vzájemných vztahů. Od té doby se však mnohé změnilo.

Události na východní Ukrajině ukázaly, že zastrašování zbrojními arzenály není mrtvou záležitostí studené války. Rusko se chlubí nejmodernější technikou, na kterou prý žádné protiraketové štíty nestačí.

USA se svými spojenci usilují o demonstraci jednotné síly a společného odhodlání bránit členské země NATO.

Čeho je to důsledek v politické rovině? Různých „stylů“ zahraniční politiky, nebo naprosto odlišných postojů? Ukázal se nápad na americko-ruský restart býti čirou utopií?

Jsme dnes blíže Obamově ideji světa bez nukleárních zbraní? Jaký význam má v tomto směru nedávná dohoda s Íránem?

O současném stavu americko-ruských vztahů a šancích na snížení vzájemného napětí jsme hovořili ve středečním Radiofóru. Hostem Lucie Vopálenské byl od 19:10 politický geograf Martin Riegl z Fakulty sociálních věd UK.