Potůček: Zvýšení důchodů provází zvrácený mechanismus. Senioři s nižšími důchody by měli dostat více
Vláda Andreje Babiše usiluje o to, aby od příštího roku došlo k citelným změnám ve vyplácení důchodů. Novela zákona by od ledna 2019 zajistila důchodcům v průměru o 918 korun vyšší penze, alespoň tak to spočítala ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová z hnutí ANO. Přestože na politické scéně nenajdete stranu, která by byla proti růstu důchodů, opozice se ptá, kde se vezmou peníze na chystané zvýšení?
Podle profesora Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a bývalého předsedy vládní komise pro důchodovou reformu Martina Potůčka české důchody zasluhují zvýšit. „Nevítám ale způsob, kterým se tak má učinit,” říká.
Do důchodu v 65? Dáváme falešný pocit bezpečí. Už teď víme, že ho nesplníme, tvrdí ekonom
Společnost stárne a řadu let se na to vlády snaží připravit. Tématu se Český rozhlas věnuje v rámci projektu Stárnoucí Česko. Dělají politici dost pro udržení penzijního systému, nebo bychom se měli spoléhat v první řadě sami na sebe? Pomáhá situaci řešit stanovení pevné hranice pro odchod do důchodu?
Hlavním problémem novely je podle Potůčka fakt, že ti, kdo už mají vyšší penze, by dostali ještě víc, a ti, kteří pobírají nízký důchod, dostanou málo.
„Po léta tu funguje podle mého názoru zvrácený mechanismus, že těm, kterým byly před 15 nebo 20 lety vypočítány nízké důchody, dostávají na valorizaci desetikoruny až stokoruny, zatímco ti, kteří nastartovali svoji důchodovou kariéru s nadprůměrnými důchody, těm se rok od roku valorizuje výrazně více, řekněme v řádu stokorun až tisícikroun,” vysvětluje.
Našli jsme peníze
Ústavní soud vyřkl verdikt, že je český systém příliš rovnostářský a měl by více zohledňovat, kolik peněz člověk v aktivním věku do systému odvedl. „Rozhodnutí Ústavního soudu se netýká způsobu, jakým jsou stávající důchody valorizovány, ale toho, jakým způsobem jsou vypočítávány,” připomíná Potůček.
Líbí se mi formulace, kterou pan premiér v demisi říká poměrně často, když říká „našli jsme ve státním rozpočtu peníze.”
Martin Potůček
Jedenáct miliard korun navíc by se podle Potůčka dalo do valorizace důchodů dát mnohem efektivněji.
„Náš minimální důchod jsou necelé 4 tisíce korun. Velmi urgentní, pokud se miliardy někde najdou, by bylo investovat je tak, aby těm, kteří léta dostávali méně valorizované důchody, než by bylo odpovědné a zasloužené, bylo přidáváno více než těm, kteří už jsou nad průměrnou hladinou,” myslí si bývalý předseda vládní komise pro důchodovou reformu, který si je jistý, že vládní návrh zvýší rozdíly mezi bohatšími a chudými důchodci.
Kde na zvýšení důchodů vzít peníze? „Líbí se mi formulace, kterou pan premiér v demisi říká poměrně často, když říká: ‚našli jsme ve státním rozpočtu peníze‘. V tomto případě se tu rozpouští jakási rezerva. Z hlediska rozhodování si nejsem vůbec jist, jestli by se ty miliardy neměly použít spíše na zvýšení kapacit mateřských školek, nebo jako investice do dopravní infrastruktury,” odpovídá Potůček.
Související
-
Sněmovna podpořila vládní změny v důchodech. Lidé nad 85 let by měsíčně dostali o tisíc korun více
Někteří poslanci upozorňovali na to, že se nejedná o penzijní reformu. Předlohou se nyní bude zabývat sociální a rozpočtový výbor. Na projednání budou mít měsíc místo obvyklých dvou.
-
Pětkrát dříve, dvakrát později. Kvůli svátkům se letos sedmkrát posunou termíny výplat důchodů
Státní a ostatní svátky stanovené zákonem letos sedmkrát posunou termín výplaty důchodů. Ve dvou případech to bude na pozdější datum, pětkrát budou naopak důchody vyplaceny dříve.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.