Potůček: Zvýšení důchodů provází zvrácený mechanismus. Senioři s nižšími důchody by měli dostat více

2. květen 2018

Vláda Andreje Babiše usiluje o to, aby od příštího roku došlo k citelným změnám ve vyplácení důchodů. Novela zákona by od ledna 2019 zajistila důchodcům v průměru o 918 korun vyšší penze, alespoň tak to spočítala ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová z hnutí ANO. Přestože na politické scéně nenajdete stranu, která by byla proti růstu důchodů, opozice se ptá, kde se vezmou peníze na chystané zvýšení?

Podle profesora Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a bývalého předsedy vládní komise pro důchodovou reformu Martina Potůčka české důchody zasluhují zvýšit. „Nevítám ale způsob, kterým se tak má učinit,” říká.

Do důchodu v 65? Dáváme falešný pocit bezpečí. Už teď víme, že ho nesplníme, tvrdí ekonom

Jiří Šatava

Společnost stárne a řadu let se na to vlády snaží připravit. Tématu se Český rozhlas věnuje v rámci projektu Stárnoucí Česko. Dělají politici dost pro udržení penzijního systému, nebo bychom se měli spoléhat v první řadě sami na sebe? Pomáhá situaci řešit stanovení pevné hranice pro odchod do důchodu?

Hlavním problémem novely je podle Potůčka fakt, že ti, kdo už mají vyšší penze, by dostali ještě víc, a ti, kteří pobírají nízký důchod, dostanou málo.

„Po léta tu funguje podle mého názoru zvrácený mechanismus, že těm, kterým byly před 15 nebo 20 lety vypočítány nízké důchody, dostávají na valorizaci desetikoruny až stokoruny, zatímco ti, kteří nastartovali svoji důchodovou kariéru s nadprůměrnými důchody, těm se rok od roku valorizuje výrazně více, řekněme v řádu stokorun až tisícikroun,” vysvětluje. 

Našli jsme peníze

Ústavní soud vyřkl verdikt, že je český systém příliš rovnostářský a měl by více zohledňovat, kolik peněz člověk v aktivním věku do systému odvedl. „Rozhodnutí Ústavního soudu se netýká způsobu, jakým jsou stávající důchody valorizovány, ale toho, jakým způsobem jsou vypočítávány,” připomíná Potůček. 

Líbí se mi formulace, kterou pan premiér v demisi říká poměrně často, když říká „našli jsme ve státním rozpočtu peníze.”
Martin Potůček

Jedenáct miliard korun navíc by se podle Potůčka dalo do valorizace důchodů dát mnohem efektivněji.

„Náš minimální důchod jsou necelé 4 tisíce korun. Velmi urgentní, pokud se miliardy někde najdou, by bylo investovat je tak, aby těm, kteří léta dostávali méně valorizované důchody, než by bylo odpovědné a zasloužené, bylo přidáváno více než těm, kteří už jsou nad průměrnou hladinou,” myslí si bývalý předseda vládní komise pro důchodovou reformu, který si je jistý, že vládní návrh zvýší rozdíly mezi bohatšími a chudými důchodci.

Kde na zvýšení důchodů vzít peníze? „Líbí se mi formulace, kterou pan premiér v demisi říká poměrně často, když říká: ‚našli jsme ve státním rozpočtu peníze‘. V tomto případě se tu rozpouští jakási rezerva. Z hlediska rozhodování si nejsem vůbec jist, jestli by se ty miliardy neměly použít spíše na zvýšení kapacit mateřských školek, nebo jako investice do dopravní infrastruktury,” odpovídá Potůček. 

autoři: Jan Bumba , Vítek Svoboda | zdroj: Český rozhlas Plus

Související