Potřebujeme jasná pravidla, co je a není diskriminace, vyzývá předseda Asociace hotelů a restaurací
Restauratéři a hoteliéři chtějí mít možnost vybírat si, komu poskytnou své služby. Mají mít právo třeba zakázat vstup dětem, nebo je to diskriminační chování?
„Jsme proti jakékoli diskriminaci z politických, etnických nebo náboženských důvodů. Chceme ale diskutovat o tom, do jaké míry je diskriminační omezení vstupu podle věku nebo dvojí ceny,“ říká předseda Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Jako příklad uvádí Německo, kde je běžné, aby místní měli zvýhodněné vstupné do bazénu, který postavila obec. A existují tam i hotely pouze pro dospělé, nebo naopak pro rodiny s dětmi.
To, že hoteliér musí počkat na to, co mu řekne Česká obchodní inspekce a proběhne správní soud, mi nepřijde úplně systémové. Mělo by být jasně popsáno, co je diskriminace.
Václav Stárek
Stárek vyzývá k tomu, aby se vyhláškou nebo zákonem jasně stanovila pravidla. „Dnes můžou být dvě velmi podobné činnosti, přičemž na jednu se bude nahlížet jako na diskriminační, ale na druhou už ne,“ kritizuje.
Nejvyšší správní soud například udělil pokutu hoteliérovi, který odmítl ubytovat občany Ruské federace, pokud nepodepsali prohlášení, že nesouhlasí s anexí Krymu. Ústavní soud ale pokutu zrušil.
Pravidla jsou jasná
Podle vedoucího odboru rovného zacházení úřadu ombudsmanky Petra Poláka jsou ale pravidla dostatečně jasná. Podnikatelé mají mít možnost rozhodovat o tom, komu a jak poskytnou své služby, ale nesmí zasahovat do práv spotřebitelů nebo je diskriminovat.
Polák připouští, že podnikatelé mohou zamezit vstupu osobám mladším 18 let, musí k tomu ovšem mít legitimní důvod – například kvůli ohrožení jejich mravního vývoje.
„Soudy připouštějí i to, že se podnikatelé mohou zaměřit na specifickou klientelu a vytvářet provozovny s klidným prostředím pro účely relaxace,“ doplňuje s tím, že provozovatel musí doložit, že se na takovou klientelu skutečně soustředí, a ne to pouze deklarovat.
Pokud podnikatel správnímu orgánu doloží, že se specializuje na určitou skupinu zákazníků a nebude to jen prázdná deklarace – bude tomu odpovídat režim – tak by neměl být pokutován.
Petr Polák
„Nevím, jaký jiný důkaz by měl přinést provozovatel wellness hotelu, který na svých webových stránkách deklaruje, že slouží pouze dospělým,“ reaguje Stárek.
Související
-
Tomáš Procházka: Česká společnost, důchodová reforma a věková...
Každý si přeje dlouho žít, ale nikdo nechce být starý. A tento věčný rozpor, vyjádřený slovy klasika, bohužel nevyřeší nikdo. Dokonce ani tak všemocný muž jako je A...
-
Lída Rakušanová: Proti platové diskriminaci se lze bránit....
To téma je jak tažní ptáci. Objevuje se rok co rok a nic se na něm nemění: statistický rozdíl v platech mužů a žen je v České republice konstantně jeden z nejvyššíc...
-
Vyřeší směrnice Evropské unie diskriminaci žen v zaměstnání?
Od listopadu bude Evropskou unii řídit nová komise. Za Česko bude v týmu Jeana-Clauda Junckera komisařka Věra Jourová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.