Poslance Broje poslala komunistická justice na smrt měsíc před Horákovou
Letos uplynulo už 120 let od narození lidoveckého politika Stanislava Broje. Byl oběšen ještě měsíc před Miladou Horákovou, přesto jde o zapomenutou postavu našich poválečných dějin. V pořadu Portréty ho připomene historik Michal Pehr.
„Každý by měl být pánem na své půdě,“ prohlásil v květnu 1946 na schůzi lidovců v chebském hostinci Na Výsluní poslanec Broj. Normální věta v demokratických poměrech? Mělo to háček: poměry v „třetí“ republice nebyly normální. Důkazem je, že tato věta – jako mnoho dalších, které Broj na setkáních s voliči pronesl – byla zaznamenána v materiálech Zemské úřadovny státní bezpečnosti, předchůdkyně obávané StB.
Čtěte také
Stanislav Broj (1901 až 1950) pocházel ze selské rodiny z obce Volduchy nedaleko Rokycan. Rodinné hospodářství převzal v roce 1933, to už byl řadu let členem agrární strany a neformálním mluvčím zemědělců na Rokycansku. Za války podporoval protinacistický odboj a v květnu 1945 zakládal ilegální národní výbor.
Agrární strana nebyla po válce povolena a Broj, který chtěl dál hájit zájmy zemědělců, vstoupil k lidovcům. „Objel předsedy všech stran, které tu byly. Když se vrátil, řekl, že se mu jeví jako nejlepší lidová strana. Protože nemá v programu slovo socialismus, na které byl alergický,“ vzpomínal Brojův syn Jan. V roce 1946 byl Stanislav Broj zvolen za Plzeňský kraj poslancem národního shromáždění. Právě v té době si komunisty ovládaná tajná policie začala zaznamenávat jeho výroky, pronesené na shromážděních v západních Čechách. Broj po celou dobu výkonu mandátu dál hospodařil, nestal se z něj poslanec na plný úvazek.
Čtěte také
Skutečný „hon“ na Stanislava Broje začal ale po 29. květnu 1948, kdy s ohledem na blížící se volby zanikl jeho mandát. V červnu 1948 byl zatčen a v prosinci 1948 odsouzen za „protistátní“ výroky, pronesené v době výkonu funkce poslance, na pět let. Další vykonstruovaný proces přišel v květnu 1950, kdy byl Broj označen za jednoho z osnovatelů údajné vzpoury vězňů na Borech. Verdikt – trest smrti. Stanislav Broj byl 23. května 1950 oběšen; měsíc před oběšením Milady Horákové. Podle některých historiků jsou Horáková a Broj jediní čeští opoziční poslanci, kteří za své antikomunistické postoje zaplatili životem. Snad bude pořad Portréty připomínkou osudu muže, který neprávem zůstává ve stínu Milady Horákové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.