Pokud vláda jedná skutečně podle čísel, tak to dovedně skrývá, hodnotí děkan VŠE Fischer

9. březen 2021

Děkan Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické (VŠE) Jakub Fischer přiznává, že způsob, jakým vláda v době pandemie nakládá s daty a čísly, je pro něj záhadou: „Vždy si říkám, jestli neexistuje nějaký úplně dokonalý model a systém práce s daty, který je navenek skrytý. A pak se jen předstírá a navenek to působí chaoticky. A za tím je propracovaná myšlenka nebo systém. Moc bych si přál, aby to tak bylo. Ale obávám se, že to tak není.“

„V práci s daty z hlediska řízení pandemie nebo snah pandemii zmírnit či vyřešit je tady velký potenciál, velké rezervy,“ hodnotí Fischer.

Čtěte také

A naráží na to, že v radách a poradních orgánech ministerstva zdravotnictví nebo vlády k pandemii většinou sedí lékaři.

„Ale pandemie nemá jen stránku imunologickou, epidemiologickou, vakcinační, matematickou, modelářskou, ale i socioekonomickou. Boj s pandemií totiž také něco stojí. A i na to bychom se měli dívat. Jaké jsou dopady jednotlivých řešení, a to na ekonomiku, společnost, na lidi.“

Co vzkazuje vláda

Fischer v pořadu Osobnost Plus nechce komentuje vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který uvažuje pro letošní rok o zavedení úřední maturity namísto maturitní zkoušky. Studenti by tak na vysvědčení měli zprůměrované známky za celé studium střední školy. 

Čtěte také

„Je to jedna z nejhorších věcí,“ hodnotí Fischer premiérova slova jako zlehčování významu vzdělání. Když tedy pominu přes 20 tisíc mrtvých – a ještě jich bohužel přibude. To jsou šrámy, které si společnost z protipandemického boje odnese a které půjdou hodně těžko zhojit.“

Ekonomika se podle děkana nakonec jednou znovu rozjede. „Ale co bude s naší společností, která je rozdělena a je ještě dál rozdělována? Bohužel tedy přičiněním předsedy vlády a silným přičiněním prezidenta této země. To je šílené zjištění. Ale ne nové,“ připouští.

„Společnost si z toho odnáší poznatky, že vzdělání není důležité, kultura není důležitá, sport není důležitý,“ odkazuje se na nedávno publikovaný materiál, podle kterého úmrtnost na covid-19 souvisí i s mírou obezity obyvatelstva.

Čtěte také

„Takže je nesmírně důležité, aby lidé žili zdravě, v dobrém psychickém i fyzickém zdraví. Ale největší starostí naší policie je nahánět běžkaře v Jizerských horách.

Tohle zjištění, že nepotřebujete vzdělání, protože to naši zaměstnavatelé nepotřebují – mimochodem, jsem rád, že se proti tomu Svaz průmyslu a dopravy silně vymezil –, to všechno jsou sdělení, která nejsou pro další společenský vývoj zdravá.“

Teď se spoustě podnikatelů nedaří, přijdou o své celoživotní sny, protože někdo zamknul klíčem, ale vedle nich jsou další, kteří problémy nemají, shrnuje aktuální situaci děkan.

„Místo, aby snaha vlády byla o to, aby se to scelilo, abychom to skutečně zvládali společně, tak se společnost naopak jen rozděluje. Těm, kterým se dnes daří, třeba státním zaměstnancům, se dál snižují daně, aby se jim dařilo ještě víc. To všechno jsou signály, které nejsou vůbec dobré a ze kterých se obávám, vejde naše společnost hodně pošramocena.“

Všechno řešíme, až když to nastane

Děkan Fischer tvrdí, že matematika je jakýsi systém myšlení, který ale vládě chybí, stejně jako tolikrát opakovaná potřeba srozumitelné komunikace. Jako příklad pak uvádí data zveřejňovaná Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) o stavu pandemie, počtu provedených testů, aktuálně vyléčených a podobně.

Čtěte také

„Tento týden se na stránkách ÚZISu objevil jakýsi žlutý rámeček, že tedy čísla dobíhají se zpožděním a že je potřeba brát je s rezervou. Ale bohužel se to lidem z ÚZISu nepodařilo vysvětlit médiím. Takže když jste si rozklikli v pondělí nebo úterý čísla, která prezentuje velký zpravodajský server, který patří do holdingu, který už nepatří premiérovi, tak jsme se mohli dočíst, že pozitivita testů je historicky nejvyšší. Ale když se na čísla k pondělku podíváme za týden, tak budou už vypadat úplně jinak.“

A to stejné podle něj bude platit i u počtu hospitalizovaných. „Ale v médiích se to nedočtete. A teď si kladu otázku, jestli to je jen lenost novinářů přemýšlet, nebo jejich neschopnost. Anebo jestli to je nějaký záměr, což věřím, že není.“

Bojové plány píšeme na bitevním poli.
Jakub Fischer

Ministři podle Fischera dělají všechno proto, aby působili dojmem, že podle čísel jednají. „Ale pokud to tak je, tak se to opravdu dovedně skrývá. Protože věc, co mi strašně na tom vadí, je to zpětné uvažování. Všechno řešíme, až když to nastane.“

Podle děkana VŠE ale úplně chybí nějaký plán, co se bude dít za týden nebo za měsíc. „Bojové plány píšeme na bitevním poli,“ dodává Jakub Fischer. 

Celý rozhovor Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

Dozvíte se, jestli je podle Fischera dobrý nápad proinvestovat se krizí a proč kritizuje neexistující finanční konsolidační plán.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.