Pokud jsou na hraně zákona bohatí nebo politici, tak se to snáší. Co když to samé dělá centrum Klinika? Ptá se Martin C. Putna

14. leden 2019

Pražské Autonomní sociální centrum Klinika se brání vyklizení budovy exekutorem. Mezi její podporovatele patří literární historik a pedagog Martin C. Putna. Proč?

Prohlédněte si fotogalerii z vyklízení Autonomního sociálního centra Klinika

„Klinika žije, boj pokračuje,“ skandovali pak někteří před bočním vchodem do budovy. A na místo dorazili s policií i příslušníci antikonfliktního týmu

„Vítám vás a přeji příjemný den,“ pronesl krátce před 10 hodinou exekutor Ivo Luhan před Autonomním centrem Klinika. V 10 hodin se pokusil zahájit exekuci a vstoupit do budovy. Na první pokus se to nepodařilo, protože před hlavním vchodem stáli aktivisté i novináři. Exekutor si tak zavolal na pomoc policii.

„Klinika je důležitý společenský fenomén. Je to znamení, které je na pokraji systému běžného světa, ve kterém žijeme,“ říká historik.  

Budova na pražském Žižkově ale patří Správě železniční dopravní cesty a aktivisté ji obsadili už na konci roku 2014, smlouva o výpůjčce se státem jim už vypršela. V prostorách Kliniky pořádali přednášky nebo koncerty.

Proč společnost toleruje chyby mocných?

„Rozhodně jsem pro dodržování zákonů,“ dodává Putna, ale „co když nějaký soud nařídí instituci, aby zveřejnila něčí plat, a ona řekne, že to neudělá? Nebo když někdo významný, vysoko postavený někoho urazí a tu pomluvu rozšiřuje a soud mu nařídí, aby se omluvil, a on to opět neudělá? Na hraně zákona se tady dějí různé věci a teď jde o to, jestli to společnost toleruje, nebo ne,“ uvádí další příklady.

„Pokud věci na hraně zákona dělají mocní, bohatí, nebo politici, tak se to snáší velmi dobře.“ Snaží se tak prý hlavně ukázat na složitější a širší souvislosti, protože jsou věci „na hraně“, na které pak existuje společenská shoda pro někoho, nebo proti někomu.

Na začátku jim politici fandili

Druhým dnem pokračuje vyklízení sociálního centra Klinika. Několik lidí stále zůstává na střeše

Vyklízení autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově exekutorem

Většina aktivistů už opustila pražské sociální centrum Klinika, které od včerejška vyklízí soudní exekutor. Na střeše budovy na protest zůstává asi pět lidí. Co s nimi bude, chce exekutor řešit později.

Martin C. Putna tvrdí, že pro pochopení jeho názoru musíme zabrousit do minulosti Kliniky. „Na počátku byly velké společenské sympatie. Chodili za nimi různí politici, kteří tvrdili, že jejich práce je vlastně sympatická, a tak je nějak podpoříme, vždyť ten barák stejně chátrá. Pokusíme se nějak vymyslet, aby to šlo… To je ta klíčová věta, která zaznívala. Pak ale došlo ke změně společenské vůle.“  

Ta se podle historika navíc dá přesně datovat a přišla s uprchlickou krizí. „Klinika totiž uprchlíky podpořila a následně na ně zaútočili nějací náckové… Když politici zjistili, že tady je silná protiuprchlická vlna, a kdo je pro, je pro lidi fuj,… tak se od Kliniky najednou všichni odvrátili. Teď už o nich nikdo nemluví jako o centru, které dostalo Cenu Františka Kriegla Charty 77, teď se na povrch dostala pouze právní stránka, podle které jsou tam nelegálně.“

Fenomén Plastici

Putna Kliniku dokonce považuje za stejný fenomén, jakým byli ve své době The Plastic People of the Universe. „Když v 70. letech a za normalizace zahájili činnost, byla proti nim vysílána nejedna dehonestující reportáž. Že to jsou vlasatci, hnusáci a podobně, ale na jejich stranu se pak při soudu postavili lidé jako Václav Černý, Jan Patočka, Václav Havel, Jaroslav Seifert a další, kteří jejich hudbu přitom neměli rádi.“

Současná česká společnost je podle Putny ohrožena autoritářstvím. „Pomáhá si systémem tolerovaného lhaní, veřejného pomlouvání lidí a fake news… Dnes se už stalo jakousi tolerovanou normou zastávat nacionální, xenofobní a nenávistné postoje, nebo třeba zasílání nenávistných mailů. Jde o to, co společnost v praxi toleruje.“   

Média lžou

Historik upozornil i na podle něj zvláštnost, tedy jak o Klinice informovala média, a veřejně vyzval i kontrolní orgán médií.

„Klinika byla vždy uklizené, úhledné a sympatické místo bez drog. V několika posledních dnech se je média, zvlášť TV Prima, snažila představit jako feťáky a bordeláře. To je dle mého soudu manipulace. To exekutor, který vnikl do budovy, rozmlátil zbylé zařízení a udělal tam ten nepořádek. A ten pak předvedli divákům. Podle mého soudu je to porušení zákona,“ řekl historik a pedagog Martin C. Putna.

Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus, moderuje Michael Rozsypal. Pohled na historii očima centra Klinika:

autoři: Michael Rozsypal , lup
Spustit audio

Související