Podzim 1969 aneb Kde jsou kořeny trampot
Na konci září 1969 proběhlo plénum ÚV KSČ, kterým skončilo pětiměsíční nástupní období Gustáva Husáka v čele strany. O funkce přišli zbývající umírnění reformátoři a byla odvolána klíčová rozhodnutí roku 1968.
Následující tři měsíce se pak nesly ve znamení pnutí mezi pořád ještě relativně svobodnou kulturou, stále více dušenými médii, zbytky společenské otevřenosti a systematickým utahováním šroubů ze strany konsolidujícího se komunistického režimu.
Vybrali jsme ukázky z dokumentů zářijového pléna i úryvky z ankety s některými členy ÚV KSČ, která měla ostřejší kurz propagandisticky podpořit.
Odvolání Dubčeka
Na zářijovém plénu byl také ze své náhradní funkce předsedy Federálního shromáždění odvolán Alexander Dubček, aby byl na konci roku jmenován velvyslancem v Turecku. Zařadili jsme několik ukázek z kritiky Alexandra Dubčeka i zprávu o jeho diplomatickém poslání.
Vybrali jsme také ukázku toho, jak se různé instituce zříkaly svých postojů v roce 1968 a slibovaly nápravu. Rovněž pak pasáž z vystoupení čelných představitelů strany na mítincích, které měly nový kurz zpopularizovat.
Slovo tehdy v médiích dostávali řadoví členové strany – samozřejmě pouze ti se správnými pronormalizačními názory. Vybrali jsme nahrávku rozzlobeného prostého straníka – kostrbatý dobový střih jsme ponechali beze změny.
Osobnosti v kurzu
Z osobností, které se spěchaly přihlásit k novému normalizačnímu kurzu, jsme zařadili ukázky z rozhovorů s herečkou Jiřinou Švorcovou a čerstvě jmenovaným ředitelem Národního divadla Přemyslem Kočím.
Z oblasti kultury, která ještě rezonovala s předchozím svobodnějším obdobím, jsme vybrali ukázku z podzimního Mikrofóra, malý úryvek z obsáhlého cyklu Táto povídej s Janem Werichem a alespoň krátkou ochutnávku tlumočeného rozhovoru s Ellou Fitzgeraldovou. Na závěr jsme zařadili rozhlasovou zprávu o úmrtí skladatele, herce a zpěváka Jiřího Šlitra.
Související
-
Srpen 1969: Rodinné kombajny na chmelu i střelba do demonstrantů
Srpen roku 1969 byl pořádně horký měsíc. Teplotně i obrazně. Začínal tropickými třicítkami a končil demonstracemi, střelbou a mrtvými.
-
Jaro 1969 aneb Docela obyčejné dny. Jak tehdy vypadal každodenní život?
Jaro roku 1969. Normalizace se rozběhne na plné obrátky. Lidé přesto dál chodí do práce, nakupují a jezdí na dovolenou. Jak vypadal každodenní život?
-
V dubnu 1969 začala normalizace a Husákova cesta na vrchol
Když sovětské a další „spřátelené“ tanky drtily v srpnu 1968 krátké období relativní svobody, neznamenalo to hned konec nadějí na uvolnění poměrů v Československu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka