Podnikatel Günsberger: Prodej roušek je velký byznys. Nosit je přesto neznamená podporovat vládu
Pražský podnikatel a provozovatel košer restaurace King Solomon Aaron Günsberger po svém bojuje s pandemií, když ze zájmu zkouší respirátory dostupné na trhu a upozorňuje na zákulisí jejich nákupu. „Chápu, že po roce totálního chaosu, neprofesionality a obrovského tunelování státních zdrojů lidé vládě nevěří,“ říká Günsberger v pořadu Osobnost Plus.
Poslechněte si ćelý rozhovor Barbory Tachecí s Aaronem Günsbergerem
Za tragické považuje, že lidé mytí rukou a ochranu dýchacích cest lidi přetransformovali v nenávist k režimu.
Čtěte také
„Setkávám se se spoustou lidí, kteří tvrdí, že když máte roušku nebo respirátor, tak podporujete vládu. To je šílené, protože virus nemá politickou příslušnost, není kapitalista, ani socialista, chce se jen množit,“ říká Günsberger.
Jakákoliv ochrana před nákazou je podle něj důležitá, ale prostředky dostupné na trhu se zásadně liší. „Na správném respirátoru by měla být napsána třída ochrany, tedy FFP2 nebo FFP3. Musí tam být vypsána také norma, podle které je vyroben, ale hlavně každý respirátor musí projít zkušebnou, což je značka CE.“
„Vyšší dívčí je, jestli to CE není zfalšované. Lidé nám z Evropy posílají různé respirátory, takže z Itálie jsem dostal seznam asi 300 respirátorů, které jsou zfalšované, tedy měly na sobě CE, ale neodpovídaly tomu. A 45 těchto výrobků se šíří i po České republice. Ale ověřování kvality respirátorů by měl dělat stát. A ne já nebo další,“ upozorňuje Günsberger.
Čtěte také
Podle něj jsou ochranné pomůcky dnes velký byznys. „Zdaleka to překovává ten Klondike, co tu byl v 90. letech. Každý obchodník, který měl finance, je investoval do ochranných pomůcek a snaží se je prodat. Ne vždy je tam zlá vůle, často jen prodejci nemají správné informace.“
Podle něj by si v boji proti koronaviru mělo Česko vzít za příklad Izrael. To, že se tam epidemická situace zlepšuje, přičítá Günsberger mimo jiné silnému lockdownu.
„Ten jsme tu ještě ani jednou neviděli. Ale to kouzlo je proočkovat celou populaci co nejrychleji, žádná jiná věc fungovat nebude. V Praze se očkuje zoufale pomalu a bez toho to nedáme.“
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Aaronem Günsbergerem.
Související
-
Pokud vláda jedná skutečně podle čísel, tak to dovedně skrývá, hodnotí děkan VŠE Fischer
„Vždy si říkám, jestli to není tak, že existuje nějaký úplně dokonalý model nebo systém práce s daty, který je navenek skrytý,“ říká děkan Jakub Fischer.
-
Média jsou tvrdší. Někdy nevím, jestli koukám na detektivku, nebo na zprávy, stěžuje si herec Dvořák
Václav Havel je mu souzen. Herec Viktor Dvořák v divadle hrál v inscenaci Čapek symbolickou roli Havla a letos je nominován na cenu Český lev za hlavní roli ve filmu Havel.
-
V Rusku vždy byla věda politickým nástrojem a vakcína je obrovské politikum, připomíná Procházková
To, co se odehrává v médiích a v nemocnicích u nás, se v Rusku odehrávalo zhruba před půl až tři čtvrtě rokem, říká novinářka Petra Procházková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka