Podaří se nám vymýtit hepatitidu typu C?

30. leden 2018

Celosvětově trpí hepatitidou typu C asi 80 milionů lidí. I když existuje efektivní léčba, pro většinu nakažených není dostupná, protože tito žijí v rozvíjejících se zemích. Nemoc se vyskytuje po celém světě, nejvíce postižena je Afrika a střední a východní Asie. Více o nemoci a boji s ní prozradila v Magazínu Leonardo Soňa Fraňková z Kliniky gastroenterologie pražského IKEMu.

„Skoro tři čtvrtiny nemocných o své chorobě nemají žádné tušení, protože nemají žádné příznaky,“ uvedla lékařka. „V akutní fázi může mít hepatitida C stejné příznaky jako jakékoli jiné chřipkové onemocnění, a většina nemocných takových příznakům nevěnuje pozornost.“

Také v chronickém stádu jsou symptomy nemoci naprosto nespecifické. „Můžete trpět únavou, bolestmi svalů a kloubů, takže i tehdy málokdo vyhledá lékaře.“


„Nemocní hepatitidou C stonají 20 i 30 let, a zhruba u jedné třetiny z nich se vyvine závažná jaterní choroba, tedy jaterní cirhóza a její závažné komplikace jako je jaterní selhání a hepatocelulární karcinom.“

Na hepatitidu C se ve většině případů přijde zcela náhodně. „Choroba může pacientovým životem projít bez povšimnutí. V západních zemích je hepatitida nejčastější příčinou chronického jaterního selhání a důvodem k nutnosti transplantace jater. Jde tedy o onemocnění, které může probíhat závažně.“

V okamžiku, kdy se virus hepatitidy v játrech infikovaného člověka množí, tak je infekční i pro své okolí, upozornila lékařka.

„Plán tuto nemoc eliminovat znamená, že se sníží počet nově diagnostikovaných případů na 10 % současného stavu. V Evropě trpí chorobou asi 30 milionů lidí, takže jde o plán velmi pokrokový. Důležité je, že se evropské země velice liší, kolik infikovaných mají, jaká je dostupnost léčiv a jak je organizována péče o nemocné s hepatitidou typu C.“

Nelze tedy plán v boji proti nemoci vzít globálně. „Je to závislé země od země, a každá hepatologická společnost se musí k problému postavit podle epidemiologické situace v dané zemi.“


„V České republice jsme měli velkou výhodu, že hepatitida C do roku 1989 byla velmi málo častá. V roce 2001 bylo infikováno asi 0.2 %, v roce 2015 asi 0.9 %. Virus má různé genotypy, Česká republika byla izolované zemí genotypu 1b. Ten patřil mezi ty obtížně léčitelné, ale pro nové léky je tento genotyp 1b léčitelný, vyléčí se 100 % pacientů.“

Nejčastějším zdrojem přenosu je přenos krví. „U nás to byla krevní transfúze, v současné době je to nitrožilní aplikace drog a sdílení injekčního instrumentária. Můžete se ale také nakazit od své maminky při porodu a velice vzácně i pohlavním stykem.“

„V západních zemích i u nás je zhruba 80 % diagnostikovaných případů právě z populace lidí, kteří někdy v minulosti drogy užívali nebo stále užívají.“

Největším pokrokem v léčbě hepatitidy typu C bylo pochopení principu množení viru samotného. „Byly tak vynalezeny viry, které dokážou velice účinně zasáhnout do enzymů, které virus potřebuje ke svému množení.“

„Současné léky jsou úžasné. Nejen, že mají 100% účinnost, ale nemají téměř žádné kontraindikace, takže je můžeme dát skoro všem pacientům. Bere se jedna tableta denně, léčba trvá poměrně krátce, takže spolupráce i u těch, kteří berou drogy, je podle studií stejná jako u normální populace,“ shrnula Soňa Fraňková.


Spustit audio