Petr Žantovský: Komu patří psí hlava?
Psát a mluvit v dnešní době o naší politice není nic příjemného. Pro ty, kdo byli zvyklí, že politika má nějaká pravidla a procedury, a hlavně hodnotové rámce, podle nichž se pozná například pravice od levice, je to éra soustavného zklamání.
Dnešní politika, a nejen u nás samozřejmě, se většinou neodehrává na ideovém a principiálním, nýbrž osobním půdorysu. Už od časů Tonyho Blaira na jedné straně a George Bushe ml. na druhé straně přestávala být jasná dělicí čára mezi konzervativním a socialistickým viděním světa a hlavně politickou praxí.
Petr Hartman: Prezident Zeman objevil místo Peroutky Novičok
Prezident republiky Miloš Zeman vypustil do veřejného prostoru informaci o tom, že v Česku byl vyráběn a testován Novičok. Tedy látka, kterou byl otráven bývalý dvojitý agent Skripal.
Jak pokračuje spektakularizace politiky a veřejného života obecně, přenáší se dnes většina politického boje do arény, která ne náhodou připomíná talentovou soutěž či prostě šoubyznys.
Dobrým příkladem z našich luhů a hájů je dění okolo prezidenta Zemana. Pro jedny je ztělesněním zla a hlavním handicapem naší země v evropsko-unijním kontextu. Tací kritikové se pak realizují – dle míry svého vzdělání a vkusu – buď čistě geopolitickou argumentací – poukazují na to, že se musíme držet společné linie s jinými státy, i kdyby si většina naší země myslela něco jiného, a to jen proto, abychom dostáli nominálním závazkům.
To lze ještě pochopit a je to argument k diskusi. Druhá polovina těch, kdo veřejně atakují prezidenta, už klesá do opravdového bahna, kde není třeba žádných argumentů a žádné elementární lidské empatie.
Bude bouřka, za to můžou komunisti
Žaloba na prezidenta je jaderná zbraň, v kauze Novičok nemá velkou šanci, hodnotí ústavní právník
Senátoři za hnutí STAN se chystají připravit ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Svými výroky o výrobě Novičoku v Česku se podle nich měl dopustit velezrady. Zeman v reakci na to řekl: „Ti, kdo mě označují za velezrádce, by si měli zajít k psychiatrovi, a to je moje jediná reakce.“
Od takových pak čteme různé výlevy o tom, kolik nemocí prezident má, jak brzy umře on a kolik je třeba, aby ještě vymřelo důchodců, aby konečně byl za hlavu státu zvolen někdo jiný. Tento druhý typ rádobykritiky nestojí za hodnocení. Je mimo etické parametry a vyzrazuje na své nositele a mluvčí subjektivní zaujatost, ne snahu dopátrat se pravdy.
Co je však úkazem relativně novým, je přenášení viny za cokoli na vybraného viníka, například právě Miloše Zemana. Zeman může za to, že naše bezpečnostní služby se nemohou navzájem dohodnout, co budou veřejnosti sdělovat o výrobě Novičoku na našem území.
Petr Honzejk: Zeman versus Poche. ČR se posouvá k neformálnímu poloprezidentskému systému
Miloš Zeman oznámil, že by odmítl akceptovat, pokud by se ministrem zahraničí stal europoslanec ČSSD Miroslav Poche, o kterém se hovořilo jako o žhavém kandidátovi. Prezident podle ústavy není tím, kdo si může vybírat ministry. Prezident odmítá Pocheho proto, že europoslanec nepatří k jeho lidem v ČSSD.
Zeman může za to, že hnutí vedené mužem ve stavu trestního stíhání vyhrálo poměrně přesvědčivě volby a má teď sestavovat vládu, což se těm, kdo nevyhráli, nelíbí. Zeman konečně jistě může i za to, že místopředseda sociální demokracie oděn do hábitu, připomínajícího kompars ze Hry o trůny, vítal v Praze ruské motorkáře jedoucí slavit do Berlína vítězství nad Hitlerem.
Promiňte lehkou nadsázku, ale za minulého režimu se také říkalo: bude bouřka, za to můžou komunisti; bude mizerná úroda švestek a málo slivovice – za to můžou komunisti atd. V hledání náhradního terče jsme my zde tradičně kabrňáci.
Prezident Zeman jistě není pozlacená socha na soklu, a dodávám: naštěstí. Je to člověk, která má své vlastnosti, přednosti i chyby, dobré i stinné stránky, jako každý z nás. Má jen jednu věc navíc: většina voličů si ho přála za prezidenta.
Tato skutečnost ho nevybavuje mnoha privilegii, ale jedním jistě: má právo, aby se o jeho krocích a činech diskutovalo věcně a nezaujatě. Reprezentuje totiž tu většinu. Nasazováním psí hlavy hlavě státu snižujeme důstojnost nikoli Zemanovi, ale jeho voličům. A na to nikdo právo nemá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.