Karel Barták: Chabé výsledky klimatické konference v Baku
Jak zařídit, aby se vlk nažral a koza zůstala celá? S tímto dilematem se peklovali dva týdny vyjednávači 198 zemí světa v ázerbájdžánském Baku. Probíhala tam další klimatická konference OSN, tentokrát COP29. Skončila nakonec plichtou, s kterou nebyl nikdo zcela spokojen, ale za daných okolností jediná dosažitelná.
Vyspělé země se zavázaly, že budou pomáhat těm chudým – do roku 2035 a částkou 300 miliard dolarů ročně. Proto, aby i ony snižovaly emise skleníkových plynů, aby měly prostředky na odstraňování škod způsobených výkyvy počasí a na prevenci budoucích, stále častějších klimatických katastrof.
Čtěte také
Při bližším ohledání se ukazuje, že ona suma, bratru 7,5 bilionů korun, není zase tak úplně velká ani úplně jistá. Chudé země se hlasitě rozhořčovaly, že je to jako nic a že potřebují mnohem víc, pokud mají účinně přispět, aby se planeta ohřívala pomaleji.
Vadilo jim také, že závazek je formulován mlhavě: Není přesně stanoveno, kolik z toho budou granty a kolik úvěry, co přijde z veřejných peněz a jaký příspěvek se očekává od soukromého sektoru, který je logicky vždycky nejistý. „Je to optický klam,“ vykřikoval na závěrečném sezení zástupce Indie.
Víc než dnes
Přesto je 300 miliard víc než 250 miliard, o kterých se mluvilo ještě v pátek. A víc než 100 miliard, které vyspělé státy dávaly – aspoň na papíře – až dosud.
Čtěte také
Například státy Evropské unie včetně Česka poskytly loni skoro 29 miliard eur, které pomohly zmobilizovat dalších 7 miliard od soukromých firem.
Znamená to ovšem, že zbývajících zhruba 65 miliard mělo teoreticky přijít odjinud, zejména ze Spojených států. Takže – pokud zvolený americký prezident Donald Trump opustí klimatická jednání OSN, bude Evropa muset pořádně přidat. To byl také jeden z důvodů, proč se Evropanům nechtělo v Baku do žádných velkých slibů.
Nejistota svazuje ruce
Povedlo se nicméně aspoň trochu rozkolísat země, které si hrají na rozvojové a přitom jsou už dávno bohaté – ano, jde o Čínu, Singapur, Jižní Koreu, Saúdskou Arábii a další ropná mocnářství Perského zálivu. Nejenže nebudou už žádnou pomoc dostávat, ale měly by ji samy poskytovat.
Čtěte také
K posunu pomohla studie prestižní publikace Carbon Brief, podle které Čína ve znečišťování na svém území historicky od roku 1850 předstihla loni všech 27 zemí Evropské unie – sotva se tak může domáhat kompenzací za minulost.
Pevná pravidla se však stanovit nepodařilo – jen nejasný příslib, že i tyto nově bohaté země se tak nějak do globálního úsilí zapojí.
COP29 v Baku byl bohatý na paradoxy. Vedle těch už zmíněných se vyznačoval i tím, že zatímco delegáti států jednali o ochraně klimatu, podepisovali ázerbájdžánští magnáti kontrakty na dodávky plynu a ropy s protějšky z celého světa.
Jako vždy byly bohatě zastoupeny nadnárodní těžařské společnosti, které ovšem svou „image“ dnes obvykle pokrytecky vylepšují podporou obnovitelných zdrojů, což jim organizace na ochranu klimatu mohou sotva prvoplánově vyčítat.
Například prezident americké ropné společnosti Exxon v Baku naléhavě veřejně žádal Donalda Trumpa, aby neodstupoval od Pařížské dohody. Nelíbí se mu, že by tím Spojené státy přišly o možnost ovlivňovat světovou klimatickou debatu.
Takže – v této globální debatě nejde jen o zpomalení oteplování, ale také o byznys a o politiku. Z tohoto hlediska byla konference v Baku standardní. Vlk se sice nepřežral, ale koza zůstala také skoro celá.
Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.