Petr Hartman: Prezident Zeman objevil místo Peroutky Novičok

4. květen 2018

Prezident republiky Miloš Zeman vypustil do veřejného prostoru informaci o tom, že v Česku byl vyráběn a testován Novičok. Tedy látka, kterou byl otráven bývalý dvojitý agent Skripal.

Učinil to vědomě a způsobem, který znemožňuje seriózní ověření pravdivosti tohoto výroku.

Libor Dvořák: Prezident Zeman působí jako ruský vlivový agent

Český prezident Miloš Zeman

Prezident opět šokoval, když včera prohlásil, že se v Brně testovalo malé množství nervově paralytického jedu Novičok. Ne někdy před lety, ale loňského listopadu. Citoval ale jen zprávu BIS, která říká, že jed byl pak ihned zničen.

Informace týkající se takovýchto věcí se totiž většinou nacházejí v různém stupni utajení. Nelze proto v médiích publikovat tvrdá fakta a na jejich základě potvrzovat či naopak vyvracet Zemanova slova. Bylo by však překvapením, kdyby Vojenský výzkumný ústav nějakým způsobem nepracoval s látkami, které mohou být využity jako chemické zbraně.

Má-li být Česko před nimi chráněno, mají-li být vůbec rozpoznány a má-li proti nim být vyvinut nějaký účinný protilék, mělo by je testovat. Je proto velmi pravděpodobné, že s látkami, které bývají souhrnně označovány jako Novičok, mohlo být v laboratořích pracováno.

Zároveň není možné, že by v České republice byly vyráběny. Naprosto absurdní je představa, že by v Česku byla vyprodukována látka, kterou byl otráven agent Skripal.

Zeman nabídl Kremlu příležitost

Informace šířené prezidentem argumenty k takovýmto tvrzením vůbec nenabízejí. Podle vyjádření expertů mohlo být v Česku k testování využito množství v mikrogramech, k čemuž se podle nich dojde pomocí mikrosyntézy. To bychom zabíhali do odborných detailů, což není úplně podstatné.

Libor Dvořák: Rusko neobviňuje ČR, uvedl velvyslanec Zmejevskij ke kauze Skripal

Ruský velvyslanec v České republice Alexandr Zmejevskij se na tiskové konferenci vyjádřil ke kauze otravy bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém Salisbury

Rusko nikdy neobviňovalo a neobviňuje Českou republiku z podílu na otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém Salisbury nervově paralytickou látkou – pouze konstatovalo, že Česko je schopno pracovat na výzkumu otravných látek.

Ostatně je nebral v potaz prezident republiky, když veřejnosti sděloval své názory na Novičok v Česku. Přitom musel znát tyto okolnosti. Přesto je pominul. Svoji informaci nezasadil do patřičného kontextu.

Kdyby to učinil, těžko by se jeho vyjádření mohlo chytnout Rusko a nevyvolal by tím bouřlivé reakce v tuzemských politických kruzích. Nechce se věřit tomu, že by tak zkušený politik netušil, co svým výrokem může způsobit.

Petr Hartman

Naopak musel počítat s tím, že na základě takto podaných informací bude Rusko zpochybňovat věrohodnost britského tvrzení, že k otravě agenta Skripala nemohl být použit Novičok z jiné země než právě z Ruska. Miloš Zeman svým vyjádřením nabídl Kremlu příležitost, tuto konstrukci narušit. Ten ji okamžitě využil.

Veřejným prostorem se tak bude šířit zpráva, která neodpovídá skutečnosti a je vytržena ze souvislostí. Realita, že v Česku se Novičok nevyráběl a k otravě agenta Skripala být použit nemohl, prakticky nikoho zajímat nebude. Bylo by pokrytectvím předstírat, že si toho Miloš Zeman nebyl vědom v momentu, kdy informace o Novičoku vypouštěl ze svých úst.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.