Jiří Leschtina: Babišův případný comeback? Vrátil by se s ním do Strakovy akademie i přízrak jeho střetu zájmů?

25. listopad 2024

Nelze zapomenout na poprask, když Evropská komise zveřejnila závěry svého auditu, podle kterých tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) porušoval evropské i české zákony. Tím, že ovládal Agrofert, zatímco holding pobíral od jeho vlády tuzemské i unijní dotace. V živé paměti zůstává i scestné Babišovo tvrzení, že českou legislativu nemá co vykládat Brusel, ale české soudy.

Teď se to tedy stalo a dočkali jsme se prvního rozsudku k Babišově střetu zájmů. Městský soud v Praze smetl žalobu Moravskoslezského kraje proti ministerstvu místního rozvoje, které právě kvůli Babišově střetu zájmů odmítlo proplatit jednu dotaci.

Čtěte také

Verdikt soudce Marka Bedřicha –  připomeňme, že verdikt může ještě změnit Nejvyšší správní soud –, v plné míře potvrzuje závěry Evropské komise. Ale také upřesňuje, proč tehdejší premiér vězel ve střetu zájmů.

Jestli bylo něco pro nemalou část veřejnosti frustrující, pak neomalenost Babišova průhledného triku s uklizením Agrofertu do dvou svěřenských fondů, o nichž vytrvale tvrdil, že je neovládá ani neřídí. Soudce Bedřich přitom v rozsudku potvrzuje, že expremiér právě prostřednictvím svěřenských fondů mohl účinně vykonávat svůj vliv.

Střet zájmů kam se podíváte

A to také proto, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. Právě tím si zajistil možnost ovládat svěřenské fondy a jejich prostřednictvím holding Agrofert.

Babiš se tak nacházel ve všudypřítomném střetu zájmů, který se podle verdiktu soudu vztahuje jak na veřejné zakázky, tak na dotace i investiční pobídky pro Agrofert.

Čtěte také

Zvlášť nebezpečným aspektem Babišova střetu s Bruselem ohledně auditorské zprávy bylo, že do něj cynicky vtáhl celou Českou republiku. A nejde jen o to, že premiér vlastní byznysové zájmy vydával za hospodářské zájmy země. Skličující bylo, když za Babiše kopal proti státu i celý tým ekonomických ministrů za ANO – a jen tak potvrzoval realitu sloganu o hnutí, jako politické divizi Agrofertu.

Agrofert získal 5 miliard 

Je pravdou, že pokud jde o evropské dotace, chovaly se ministerstva financí, místního rozvoje, průmyslu a obchodu – ale i rezort zemědělství, patřící sociálním demokratům – se zvýšenou opatrností.

Čtěte také

A po zveřejnění auditu EU se podstatně mírnily v usilování o nové evropské peníze pro Agrofert. To ale nic nemění na tom, že celková bilance dotací pro Agrofert zůstává ohromující.

Vždyť od roku 2017, kdy začal platit zákon o střetu zájmů, do roku 2021, kdy Babiš skončil ve Strakově akademii, doputovalo do jeho Agrofertu více než pět dotačních miliard korun. Což viděno prizmatem rozsudku pražského městského soudu, je suma zralá k vymáhání.

A co budoucnost? S případným návratem Andreje Babiše do křesla premiéra by se mohl do Strakovy akademie nastěhovat i přízrak jeho střetu zájmů.

Jiří Leschtina

A spolu s ním i pověst České republiky, jako státu, jehož premiér nemá sebemenší skrupule v porušování pravidel Unie a ani legislativy vlastní země.

Každopádně, zásadní otázka na Andreje Babiše v nadcházející volební kampani by měla být: Jak by tentokrát naložil se soudně potvrzenou nezákonností oligarchického spojení nejvyšší politické funkce a s vlastnictvím zemědělsko-průmyslového gigantu? 

Autor je publicista

Spustit audio