Petr Šabata: Proč starostové obcí ministru školství za STAN nerozumí?

14. říjen 2024

Když na začátku roku chyběly školám peníze na platy kuchařek, školníků a uklízeček, začal ministr školství Mikuláš Bek (STAN) mluvit o převedení jejich financování na zřizovatele, tedy obce a kraje. Se zlou se potázal.

Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba z vládní ODS tehdy na adresu Beka poznamenal, že „pan ministr svými nápady v podstatě vytvořil stávku.“

Měl na mysli stávku, do které se vloni na konci listopadu zapojily tři čtvrtiny škol a byla také o financování nepedagogických pracovníků. Hejtman Kuba nebyl se svým postřehem daleko od pravdy.

Teď se situace opakuje v bledě modrém. Ministr Bek oznámil, že se financování nepedagogických pracovníků, jako jsou kuchařky, uklízečky, školníci, účetní, nebo správci IT, převede ze škol na obce a kraje.

Celý záměr dává smysl, ale jeho provedení má dvě zásadní vady – rozpočtovou a komunikační.

Ve hvězdách

Přechod má nastat od nového školního roku, proto má ministr v rozpočtu peníze na tyto profese jen do srpna 2025. Dál by je měli platit zřizovatelé, ale ti zatím nedostali ani korunu.

Čtěte také

Ministr slibuje, že asi deset miliard v roce příštím a v tom dalším přes 30 miliard dostanou díky změně rozpočtového určení daní.

Ale to je ve hvězdách. Upozornila na to Národní rozpočtová rada ve stanovisku k rozpočtu na rok 2025:

„Návrh rozpočtu by měl zohledňovat aktuálně platnou legislativu a nemá být založen na možných scénářích, jejichž konkrétní podoba v době sestavování rozpočtu není známá. Není vyřešen odpovídající objem prostředků v kapitole Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na platy nepedagogických pracovníků.“

Vláda ministerstvu peníze nedala, ale obcím a krajům zatím taky ne, což je neuvěřitelná rozpočtová i manažerská nezodpovědnost. Musí se měnit legislativa a nikdo nezaručí, že se vše stihne včas.

Čtěte také

Většina starostů, ředitelů škol, radních zodpovědných za vzdělávání a dalších lidí ve školství se o záměru dozvěděla minulý týden. Konkrétní plán ministerstvo – stejně jako peníze – nemá.

A tak není divu, že už se ozývají protesty – například od Sdružení místních samospráv, které vede Bekova stranická kolegyně a poslankyně sněmovny za STAN Věra Olšáková.

„Vláda tento záměr oznámila, aniž by mu předcházela dohoda – či alespoň diskuse s obcemi nad jasnými podklady. Parametry převodu jsme měli přislíbeny na červen, ale dosud jsme je neobdrželi,“ prohlásila.

Záruky od premiéra

Nad plánem vlády se pozastavují ředitelé škol i starostové, kteří budou muset řešit každodenní problémy.

Čtěte také

Někde se bude snažit obec ušetřit, což zasáhne do provozu školy včetně výuky, za kterou je zodpovědný ředitel.

Jen pro představu, v Česku je 8000 mateřských, základních a středních škol, akce to tedy bude veliká, přesto ji charakterizuje spousta nejasností, nedostatek času na dotažení a vysvětlení, nad financemi se vznáší velký otazník.

Petr Šabata

K tomu říká ministr Bek, že má záruky od premiéra i ministra financí. A kdyby zákonodárci nestihli změnit legislativu, dala by obcím vláda těch aspoň deset miliard ze své rozpočtové rezervy.

Výborně, co na tom, že kabinet nedávno schválil návrh rozpočtu na příští rok, v němž je rozpočtová rezerva jen osm miliard a něco na povodně.

Autor je šéfredaktor deníku Právo

autor: Petr Šabata
Spustit audio