Petr Šabata: Maďarská opozice se také spojila – ale Orbán je těžší soupeř než Babiš
Maďarská opozice se příliš nepoučila z volebního úspěchu opozice české. V primárkách se její podporovatelé rozhodovali mezi dvěma kandidáty na vyzývatele Viktora Orbána. Konzervativního ekonoma a starostu Pétera Márkiho-Zaye doplnila levicová europoslankyně Klára Dobrevová. To je skvělá zpráva pro dlouholetého premiéra, proti němuž se na volby na jaře 2022 celá opozice spojila.
Manželem Dobrevové je totiž bývalý premiér za socialisty Ferenc Gyurcsány, který proslul přiznáním: „Lhali jsme ráno, v poledne i večer… Maďarsko se podařilo udržet nad vodou jedině díky boží prozřetelnosti.“
Čtěte také
Právě vinou žalostného vládnutí socialistů Viktor Orbán v roce 2010 drtivě vyhrál volby, získal ústavní většinu, změnil volební systém a začal cílevědomě budovat autokratický režim. Maďarskou opozici do voleb nakonec povede Péter Márki-Zay, v jehož prospěch odstoupil i nejviditelnější opoziční politik, primátor Budapešti Gergely Karácsony. Ale finálová účast Gyurcsányho manželky i složitý křečovitý výběr vyzývatele je pro Orbánovu kampaň vítané sousto.
V Maďarsku se nyní spojili socialisté, liberálové, zelení i ultrakonzervativní Jobbik. Výsledek českých voleb přitom ukazuje, že samotné spojení k vítězství nestačí, opozice se nesmí před volbami dopustit žádných vážných chyb.
Velké Maďarsko a křivda z Trianonu
Čtěte také
Podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas až 41 procent lidí ovlivnil ve volbě strany či koalice právě vznik dvou opozičních koalic. To samo o sobě by jim k získání většiny mandátů nestačilo: Andrej Babiš dosáhl velmi dobrého výsledku, ale cestou k němu oslabil strany, které mu po volbách ve sněmovně chybí: ČSSD, komunisty i Přísahu. A vyhrocením předvolební kampaně a jejím zacílením na Piráty (premiér kandidoval proti Ivanu Bartošovi v Ústeckém kraji) vlastně posílil koalici Spolu, která ho porazila a její šéf Petr Fiala nejspíš povede vládu.
Je potřeba uznat, že maďarská opozice má mnohem těžšího politického soupeře, než měla ta česká: Viktor Orbán za deset let vládnutí postoupil v omezování demokratických svobod a upevňování vlastní moci mnohem dál než Andrej Babiš. Je to velmi schopný strategicky uvažující politik bez skrupulí, který má navíc vždy po ruce silný národní motiv: velké Maďarsko a křivdu z Trianonu.
Čtěte také
Další okolností, která opozici v Česku pomohla, bylo rozdrobení antisystémových stran (Přísaha, Volný blok a zčásti i Trikolóra). A nakonec i Pandora Papers, v nichž mezinárodní investigativní skupina upozornila na majetky, které získal přes firmy v daňových rájích právě Andrej Babiš, vždy velký bojovník proti daňovým rájům… Nic z toho nebude mít maďarská opozice na Viktora Orbána po ruce. O to vážnější je každá její chyba.
Před volbami před čtyřmi lety čerstvý lídr opozice Péter Márki-Zay vyhrál komunální volby v jedné baště Fideszu a vypadalo to jako nadějný signál pro volby celostátní. Jenže ty vyhrál Viktor Orbán s téměř 50 procenty hlasů a znovu získal ústavní většinu… Preference premiérova Fideszu a spojené opozice jsou nyní vyrovnané.
Kdybychom chtěli nasazení manželky expremiéra Gyurcányho do volebního tažení proti Orbánovi přenést do českých poměrů, musela by jednou z lídryň koalice Spolu být – Jana Nagyová Nečasová.
Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.