Petr Janyška: Sázejme na Tuskovo Polsko

28. únor 2024

Summit Visegrádské čtyřky v Praze ukázal v krystalické podobě, že nedávné volby v Polsku a na Slovensku vygenerovaly v našem regionu dvě zcela protikladné skupiny: Praha a Varšava na jedné straně, Bratislava a Budapešť na druhé.

Dělítkem je válka na Ukrajině, ale také způsob vlády: demokratický a liberální v Praze a ve Varšavě versus čistě populistický u Orbána a Fica.

Čtěte také

Česká a polská vláda vidí situaci na Ukrajině podobně a v souladu s celou Evropskou unií, tedy Rusko jako neomluvitelného agresora a Ukrajinu jako oběť, které je třeba všemožně pomáhat. Kdežto Bratislava se připojila k dosud osamocenému Orbánovi v jeho kličkování a relativizování ruské agrese a odmítání vojenské pomoci Ukrajině.

Naštěstí pro nás sdílíme stejný pohled s největší zemí regionu, s dnešním Polskem. Než Donald Tusk vyhrál na podzim volby, bylo možno u části české pravice slyšet obavy, že bude vůči Putinovi měkčí, než byl Jaroslaw Kaczyński a jeho vláda a že kdoví, jak bude vypadat další polská pomoc Kyjevu. Opak je pravdou, což už dlouho říkali ti, kdo Polsko opravdu znají.

Ihned po svém jmenování premiérem jel přeci Tusk na svou první cestu do Kyjeva a tam slíbil Zelenskému veškerou možnou pomoc. A pro Ukrajinu už stihl burcovat i v Berlíně a v Paříži.

Čtěte také

Hvězda jménem Sikorski

Tusk ale není všechno. Ještě energičtější v bití na poplach je jeho ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, letitý harcovník mezinárodní politiky, dobrý znalec USA, který mluví výborně anglicky a za ženu má známou americkou novinářku Anne Applebaum.

Ten teď strávil několik dní v USA objížděním nejvyšších politiků, které se snažil přesvědčit, aby Kongres schválil další balík pomoci Ukrajině, který na Trumpův pokyn blokují republikáni.

Vystupoval tam jako sebevědomý politik suverénní země, dostal se do všech důležitých médií včetně rozhovoru s Fareedem Zakarijou na CNN. Brali ho jako partnera, jehož názorům se naslouchá, a on uměl zahrát na strunu amerického diváka. Za dob Kaczyńského se nic takového žádnému polskému politikovi nepodařilo.

A upřímně řečeno kromě Václava Havla ani žádnému českému.

Polsko – velký bratr po boku

Polsko je zkrátka mocnost, jeden z pěti velkých států EU, kterého po Tuskově vítězství berou evropští i zámořští politici vážně a kam po osmi letech zase začínají jezdit.

Čtěte také

Za měsíc dokonce poletí do Washingtonu společně polský prezident a polský premiér na setkání s Joe Bidenem oslavit dvacet let od vstupu Polska do NATO. Stačí si připomenout, že prezidentům Klausovi ani Zemanovi se přijetí u amerického prezidenta nikdy nepodařilo.

Po Ficově zvolení je jasné, že Slovensko pro nás přestává být tím nejbližším partnerem. Je v našem zájmu, abychom se sblížili a koordinovali s Polskem. Polsko je mocnost. Přitom Tusk je takovému partnerství nakloněn. V úterý v Praze řekl, že mezi Prahou a Varšavou nejsou žádné rozdíly v pohledu na světové agendy.

Petr Janyška

Teď jde o jedno: ODS premiéra Fialy v minulosti jednostranně sázela na blízkost s Kaczyńským, i když nám to v Evropě k ničemu nepomohlo, tehdejší Polsko bylo vnímáno jako černá ovce.

V českém státním zájmu je, aby premiér Fiala hodil tuto příchylnost, danou čistě ideologií, za hlavu a budoval racionální vztahy s Tuskem a jeho Polskem. Nakonec Tuska v Praze přijal už prezident Pavel.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio