Martin Fendrych: Fico ke dvěma rokům války na Ukrajině pronesl putinovský projev, V4 ztratila smysl

27. únor 2024

Slovenský premiér Robert Fico pronesl krátký projev ke dvěma rokům války na Ukrajině. Začal slovy o „záplavě vyjádření podporujících zabíjení Ukrajinců a Rusů“ a o „naivním přesvědčení, že konflikt má jen vojenské řešení“.

Pokračoval: „Západ nemůže přiznat, že strategie využít konflikt na Ukrajině na zničení Ruské federace nefunguje.“ Obvinil Západ, že Ukrajincům zabránil vyjednat mír a že „falešně démonizuje“ Putina. Válka a sankce podle něj nefungují, Rusko nepadlo na kolena.

Čtěte také

Jediné, co podle Fica „funguje“, jsou „tisíce mrtvých a zmrzačených Ukrajinců a Rusů“. K útoku Rusů řekne jen to, že jde o porušení mezinárodního práva. Hned však dodá: „Tato válka začala už v roce 2014 řáděním ukrajinských neonacistů.“ Pak mluví o rozšiřování NATO a řekne, že pokud by se členskou zemí Aliance měla stát i Ukrajina, považoval by to „za dobrý základ tak akorát pro začátek třetí světové války“.

Pokračoval, že Ukrajina i Rusko potřebují mír a bezpečnostní záruky. Obvinil Evropskou unii, že nevyužívá svoji váhu na prosazení okamžitého příměří a že „jediným plánem Unie je podporovat vzájemné zabíjení Slovanů“. Mluvil o „tupých projevech, jak Ukrajina bojuje za svobodu a nezávislost Slovenska“. Napadl předsedu strany Progresivní Slovensko Michala Šimečku, svého soupeře. Tázal se ho: „Na jakém školení jste byl? Jaké pokyny jste dostal?“

Slovenská vláda je toxická

Ficův projev staví věci na hlavu. Na Ukrajině „řádili“ neonacisté, Západ chce zničit Rusko. NATO ohrožuje Rusko. Ani slovo o právu Ukrajiny na sebeurčení, o právu rozhodnout se o své budoucnosti.

Čtěte také

Ani slovo o ruské bestialitě, jež si nezadá s bestialitou hitlerovskou. Ani slovo o strašlivé vině Putina a jeho generality. Posloucháte ten projev a nevěříte svým uším. Napadne vás, že ne Šimečka, ale Fico dostal pokyny. Ne od demokratických politiků, ale od Putina, protože říká přesně to, co do světa pouští Kreml.

Bývalý slovenský premiér Eduard Heger k tomu západní hodnoty zrazujícímu projevu ve svém videu řekl: „Pane Fico, jste ostuda Slovenska!“

Naprosto souhlasím, i když vím, že Fico loni na zasedání Rady Evropské unie podpořil, stejně jako Viktor Orbán, další poskytování finanční, hospodářské, humanitární, vojenské a diplomatické podpory Ukrajině.

Doma mluví úplně jinak, rusky, putinsky. Fico je politik dvojí tváře – a ti jsou vždycky nebezpeční a nespolehliví.

Martin Fendrych

Bude zajímavé sledovat, jak se zachová premiér Fiala. Fico má přijet do Prahy na jednání Visegrádské čtyřky (V4). Petr Fiala je vyzýván, aby Fica, tedy logicky i Orbána, nezval. Pak by ale V4 skončila. Smysl té skupiny čtyř zemí, Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, jak ho viděl Václav Havel před naším vstupem do Evropské unie, je dávno pryč. Pro nás by mělo smysl spolupracovat se zeměmi jako Nizozemsko. Slovenská vláda je dnes toxická. Ficovi je potřeba to dát veřejně najevo.

Fialova vláda od začátku podporuje Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi, proti zničení, genocidě a okupaci. Fico a jeho vláda jsou na úplně druhé straně, dohromady to nemůže fungovat. Je to lež.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio