Petr Honzejk: V nerozborné jednotě vpřed. Co spojuje ANO, Fidesz a Směr

8. únor 2025

Na neoficiální přátelskou návštěvu Prahy zavítal ministr zahraničních věcí a obchodu Maďarska, poslanec maďarského parlamentu, dlouholetý funkcionář strany Fidesz a nositel Řádu přátelství udělovaného ministrem zahraničí Ruské federace Sergejem Lavrovem Peter Szijjártó.

Sešel se s předsedou strany ANO 2011 poslancem Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky inženýrem Andrejem Babišem a prvním místopředsedou strany, místopředsedou poslanecké sněmovny, stínovým premiérem České republiky docentem inženýrem Karlem Havlíčkem. Jednání se odehrála v dělné a přátelské atmosféře, plné vzájemného porozumění. Na závěr obě delegace vyjádřily zájem na další spolupráci a utužování vzájemných vztahů mezi oběma stranami.

Čtěte také

Jazyk zpravodajství z doby před rokem 1989 zde není použit náhodou, ba ani pro legraci. Ale proto, aby bylo jasné, že aktuálně probíraná cesta maďarského zahraničí za Andrejem Babišem a spol. neměla podobně jako většina cest potentátů doby minulé, jiný než demonstrativně ideologický důvod.

Vzájemné otlapkávání tehdy vyjadřovalo - jak se říkalo - nerozbornou jednotu a vzájemnou soudružskou podporu v jejich ideovém táboře. A tentokrát to je úplně stejné. Jen s trochu jinou frazeologií a bez těch soudruhů.

Kdyby Szijátró jel do Prahy pracovat, sešel by se především se svým ministerským protějškem Janem Lipavským a řešili by, jak se alespoň na něčem domluvit. Místo toho ale zavítal demonstrativně pouze k Babišům a dokonce si neodpustil pár jedovatostí na adresu současné české vlády - která je pro něj a jeho šéfa Viktora Orbána patrně něco, jako byl pro komunisty před rokem 1989 třídní nepřítel.

Čtěte také

Mimochodem, představme si, jaké by bylo v česku haló, kdyby si ministr zahraničí Jan Lipavský vyjel na Slovensko nebo do Maďarska, a demonstrativně tam jménem vlády podpořil tamní opozici. To by se hnutí ANO, ze kterého se nyní ozývá, že by se česká vláda neměla k dění v těchto zemích vůbec vyjadřovat, nejspíš rozskočilo morálním pobouření. V obráceném gardu je to ale podle ANO zcela v pořádku. Dvojí metr jak vyšitý.

Podstatnější než toto je ale zkoumání, co je vlastně podstatou blízkosti Babišova hnutí ANO a Orbánova Fidezsu, ke kterýmžto stranám můžeme směle přidat i Ficův Směr. Co mají společného v protikladu třeba k současné české vláda?

Čtěte také

Nic věcného to, alespoň pokud jde o zásadní věci, kupodivu není. Na často zmiňovanou migraci můžeme zapomenout, protože na nutnosti zásadně omezit migraci z blízkého východu a Afriky se taková ODS s ANO Fidezsem v pohodě shodnou. S Grendealem je to podobné. I tady panuje nyní plošný středoevropská shoda na skeptickém postoji. A tak bychom mohli pokračovat dál.

Takže co výlučného spojuje ANO, Fidezs a Směr natolik, že si jdou vzájemně na ruku? Ano, je to celková ideová orientace. Říká se to těžko, ale reprezentuje to hlavně postoj k válce na Ukrajině. Maďarsko komplikuje evropskou pomoc napadené zemi, Fico považuje Zelenského za osobního nepřítele a ANO si pohrává s možností zastavit po případně vítězných volbách českou muniční iniciativu.

Středoevropská antiliberální aliance

Prostě orientace všech tří politických sil je více východní než u jejich rivalů. Můžeme sice jejich postoj nazvat politikou všech azimutů, ale toho východního je tam v evropském kontextu opravdu nadstandardně mnoho.

Čtěte také

Dalším momentem, který formace Vikrora Orbána, Roberta Fica a Andreje Babiše spojuje, je odpor k institucím, které tak či onak brzdí mocenský rozlet kohokoli. Zmínit můžeme třeba snahu podřídit státu média veřejné služby, což se v Maďarsku dávno povedlo, na Slovensku pokus probíhá a ANO o totéž skrze snahu o změnu financování České televize a Českého rozhlasu usiluje.

No a konečně je to sdílená odpor k dosavadní podobě evropské integrace, důraz, byť v různé míře, na nacionalismus a také na vůdcovský charakter jejich formací.

Celkově tady vidíme jakousi středoevropskou antiliberální alianci, která se vydala, abychom se vrátili ke starší frazeologii, v nerozborné jednotě na pochod. A se značnou pravděpodobností završí svůj triumf ve volbách na přelomu září a října u nás.

Petr Honzejk, komentátor Hospodářských novin

Nositel Řádu přátelství s Ruskou federací Peter Szijjártó pak bude moci opět zavítat, teď už oficiálně, do Prahy a obejmout se s novým ministrem zahraničí, kterým bude dost možná Radek Vondráček - muž, který má s praxí návštěv v Moskvě, pokud si je tedy pamatuje, taky bohaté zkušenosti.

Autor je komentátor Hospodářských novin

autor: Petr Honzejk
Spustit audio