Libor Dvořák: Roztříštěná V4 jen dál zkomplikuje válku na Ukrajině

8. leden 2025

Jaká je teď situace v zemích skupiny V4 – resp. Visegrádské skupiny –, která byla svého času s velkou slávou založena, ale dnes by, jak se zdá, mohla ze dne na den skončit? Způsobeno je to do značné míry tím, že „středoevropská čtyřka“ působí dost nesourodě. Všímá si toho i Hlas Ameriky, který shromáždil řadu postřehů právě z tohoto prostoru.

Nejhlubší vrásky na čele především unijnímu vedení v Bruselu v tuto chvíli působí Maďarsko, které navíc v posledním půlroce stálo v čele EU. Budapešť se ujímala předsednictví v doprovodu národního symbolu, Rubikovy kostky. A jeden velký evropský rébus chtěl Orbán řešit hned: válku na Ukrajině.

Čtěte také

Během týdne navštívil KyjevMoskvu i Peking. Podle svých slov chtěl „obnovit dialog“ a o svých cestách mluvil jako o mírovém turné. Většina unijních lídrů to měla za prázdná gesta bez efektu. Orbán prý nejednal v jejich zastoupení.  Naštěstí nakonec maďarské předsednictví Unii žádné větší škody nezpůsobilo.

K malé potěše zejména České republiky se na svého jižního souseda začalo dorovnávat Slovensko.

Zejména návštěva tamního premiéra Roberta Fica u inspirátora nejtěžšího ozbrojeného evropského konfliktu od konce 2. světové války Vladimira Putina Evropu opravdu vyděsila – a k tomu Fico přidal temné stesky na Ukrajinu, která na Nový rok zastavila tranzit ruského plynu do Evropy. Tím, dlužno přiznat, nejvíc poškodila právě Slovensko, za což se Fico hodlá pomstít zastavením dodávek slovenské elektřiny Ukrajině.

A jak je na tom Polsko a Česko?

Polsko sice má v současné době vládu, vedenou politikem evropského formátu Donaldem Tuskem. Jeho Občanská platforma je na tom v tuto chvíli co do voličské obliby nejlépe.

Čtěte také

Proti ní však stojí nedávno poražené Právo a spravedlnost, které by ovšem společně s nacionalistickou Konfederací mohlo v příštích polských parlamentních volbách dát dohromady až 45 procent hlasů – a měli bychom tu znovu to, co už tady dlouho bylo: Kaczińského národovce.

Do visegrádského čtyřlístku zbývá ještě naše vlast, kterou parlamentní volby čekají už letos. Nejpravděpodobnějším vítězem je tu Babišovo hnutí ANO, jehož předák nám už v minulosti názorně předvedl, co je to řídit stát jako firmu.

Libor Dvořák

Sečteno a podtrženo: Čtyři země ze středu Evropy, které se v roce 1989 mohly pochlubit špičkovým disentem – ve kterém tenkrát nechyběl třeba ani Viktor Orbán, by dnes při naznačeném nejhorším scénáři ve středu Evropy, bezprostředně hraničícím s Ukrajinou, mohly vytvořit stav, který by situaci jen dále zkomplikoval.

Inu – pánbůh s námi a zlé pryč.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.