Martin Fendrych: Orbán dělá v Bruselu politiku nejen Putina, ale i Trumpa
Maďarský premiér Orbán ještě není připraven odsouhlasit prodloužení protiruských sankcí. Oznámil to na konci summitu lídrů Evropské unie v Bruselu 19. prosince. Hodlá počkat až na lednovou inauguraci zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, oznámila agentura Bloomberg.
Prodloužení sankcí vyžaduje jednomyslnou podporu všech 27 členských zemí. V minulých dvou letech bylo přijímáno na posledním summitu lídrů Evropské unie v roce.
Čtěte také
Další prodloužení má vejít v platnost do konce ledna 2025, tedy 11 dní poté, co bude Donald Trump uvedený do úřadu. Orbán narušil to, co bylo dosud v EU bráno jako samozřejmost.
Jednotný postoj Unie k Rusku, k děsivé válce, kterou rozpoutalo na Ukrajině, představuje velmi důležitou hodnotu, kterou Putin potřebuje rozbít. Jakékoli narušení jednoty nahrává Moskvě.
Evropští lídři se obávají, že Trump bude chtít prostřednictvím Orbána tuto jednotu rozbíjet. A musíme si uvědomit, že na rozbití jednotného postoje EU má zájem nejen Putin, ale zřejmě i Trump.
Orbán mírotvůrce?
Jednání Viktora Orbána není překvapivé. Vydává se za blízkého spojence Trumpa a zároveň se pasoval do role jakéhosi evropského mírového mostu k ruskému prezidentovi. Za Trumpem jel v prosinci, za Putinem v červenci.
Čtěte také
Tehdy, těsně po jeho „mírové misi“, Rusové zasáhli střelou s plochou dráhou letu dětskou nemocnici v Kyjevě. Putin tehdy mírotvůrci Orbánovi a celému Západu drasticky a velmi jasně ukázal, jak vypadá jeho touha po míru.
Orbán jednal s Trumpem i v červenci, a poté napsal dopis lídrům Evropské unie, kde mimo jiné stálo toto: „S jistotou mohu prohlásit, že krátce po svém volebním vítězství nebude (Trump) čekat na svou inauguraci, ale bude připraven okamžitě jednat jako mírový zprostředkovatel. Má na to podrobné a dobře podložené plány.“
Jak ty plány dopadly, to už jsme viděli: Trump slušně řečeno neuspěl, Putin s ještě větší zběsilostí devastuje Ukrajinu a zvolenému americkému prezidentovi se vysmívá.
Proč nechce prodloužit sankce?
Vraťme se však k novému kroku Orbána – k tomu, jak se zdráhá potvrdit prodloužení protiruských sankcí. Maďarský premiér je nacionalista, dbá na to, aby vypadal jako mimořádně samostatný lídr, kterému nikdo nebude říkat, co má dělat a pro kterého jsou maďarské zájmy absolutně nade vším.
Čtěte také
Na zadní se ale staví především v Bruselu, tam dává najevo, jak je samostatný a že si nenechá nic diktovat.
Vůči Trumpovi zdaleka tak suverénní není. V podstatě provádí jeho politiku v Evropě, pomáhá mu Evropskou unii oslabit, což je ale i pro Maďarsko velmi riskantní politika.
Dělá, jako by neviděl, jak se hroutí Trumpovy svalnaté sliby o tom, že konflikt na Ukrajině „ukončí do 24 hodin“ hned po svém zvolení. Nestalo se.
V jedné věci má však Donald Trump pravdu, a to v tom, že by se Evropa měla starat o svou bezpečnost mnohem víc sama. Orbán ovšem odmítnutím potvrdit protiruské sankce odpovědnost Evropy popírá a všecko chce nechat na Donaldu Trumpovi.
Velmi se v tom mýlí.
Autor je komentátor Aktuálně.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.