Petr Holub: Srdečné pozdravy od Velkého bratra

26. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Marian Jurečka (KDU-ČSL) | Foto: Zuzana Jarolímková, iROZHLAS.cz

Petr Holub: Srdečné pozdravy od Velkého bratra

Vítězství státu nad politikou. Pokud by člověk chtěl co nejstručněji popsat, co bude znamenat zavedení nové sociální superdávky, zřejmě by zvolil právě zmíněný obrat. Dochází k největším změnám v oblasti sociální podpory nejméně od roku 2012, možná od počátku století. 

Přesto se jinak rozhádané parlamentní strany o konečnou verzi příslušného zákona nepřou, a pokud má někdo námitky, tak jde o detaily.

Čtěte také

A autoři zákona v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) se s ním nepřou, naopak promptně vyhoví.

Ve středu má Sněmovna na programu 3. čtení zákona o superdávce. Nebude to úplně snadné jednání, protože z dohod mezi ministrem, ministerskými úředníky a poslanci vládních i opozičních stran vznikly desítky pozměňovacích návrhů, které bude nutné jeden po druhém odhlasovat. Větší komplikace by však byly překvapením.

Superdávka přeorá celý systém

Navíc, téměř s jistotou jde už dnes říct, že se klíčová norma, která přeorá systém dávek, nestane tématem nadcházejících voleb. Jeden z pozměňovacích návrhů od ministra Jurečky posunul platnost zákona z původního termínu 1. července o pár měsíců, aby začal platit až po volbách na přelomu září a října.

Čtěte také

Právě od 1. října bude možné o superdávku vůbec žádat a podpora nového typu může být přiznána nejdříve od ledna příštího roku.

Nový zákon přinese řadu změn. Především sloučí čtyři dosud vyplácené dávky – příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a přídavek na dítě –, do dávky jediné státní sociální pomoci. Součástí superdávky ovšem bude také položka, která zohlední, jestli se příjemce snaží najít práci. Kdo to prokáže, může počítat s další výpomocí.

To je vlastně nejspornější součást celé reformy. Pokud stát začne plošně vylepšovat příjmy i těm, kdo pracují, pak to má podpořit jejich pracovní morálku. Může se ovšem stát opak, jak se ukázalo nedávno například v Itálii. Kdo pracuje a dostane k tomu dávku, ten se také může naučit, že lepší peníze jsou ty bez práce.

Navíc to bude složitý proces

Nemluvě o tom, že výpočet jedné superdávky namísto čtyř je dost složitý proces, kvůli kterému se zavádí složitý počítačový systém. Nečeká Česko v dávkách napřesrok stejný výpadek jako při digitalizaci stavebního řízení v minulém roce, tak zní otázka.

Čtěte také

Zavedení superdávky provází řada dalších otázek, které mají politický rozměr. Stačí zmínit dvě. Například příjemci přídavku na dítě ani příspěvku na bydlení dosud nemuseli úřadům hlásit svůj majetek. Teď ovšem bude mít stát možnost nahlédnout dokonce do jejich bankovních účtů.

Zrušením či nahrazením přídavku na dítě se také ruší poslední dávka, na kterou má každé dítě v rodině s nižšími příjmy automaticky nárok. Je pravda, že se při výpočtu superdávky zohlední tzv. dětský bonus. Ten ovšem může být odebrán, pokud dítě nechodí pravidelně do školy.

Z toho všeho vyplývá, že se žadatel o superdávku stane číslem ve státním informačním systému. Přitom stát o něm bude vědět všechno, včetně velikosti příjmů i majetku, a zároveň bude dohlížet, jestli se správně stará o svou rodinu.

Petr Holub

Jak přesně se změní výše dávek vyplácených jednotlivým domácnostem, se bude vědět, až se zákon o superdávce schválí a ministerstvo podle jeho konečné verze vyrobí potřebnou kalkulačku. Jisté je však to, že stát posiluje úřední dohled nad obyvatelstvem a že se z dohledu Velkého bratra na ministerstvu práce může vymknout jenom ten člověk, který nepožádá o sociální podporu.

Česko je svobodná země svobodných občanů. Právě tato maxima je zákonem o superdávce zpochybněna. Pokud se o tom v parlamentu nebude mluvit, pak debata o superdávce nebude úplná.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub