Petr Holub: Něco se děje. Výstavba bytů i silnic na novém minimu

7. září 2022

Pokud se v těžkých časech něco nezhorší, pak jde o dobrou zprávu. Právě to se stalo v tuzemském průmyslu, který se na počátku léta držel na loňské úrovni a proti poslednímu předkrizovému roku 2019 byl dokonce o pár procent lepší. „Vývoj tuzemského průmyslu v červenci tak byl nepatrně nad očekávání,“ připustil jménem jinak spíše skeptických analytiků Jakub Seidler z České bankovní asociace.

Zásluhu si může jednoznačně připsat starý dobrý známý, tedy automobilový průmysl, který už překonává potíže s dodávkami dílů.

Čtěte také

Ovšem existují i špatné zprávy a jedna z nich přišla poněkud nepochopitelně ze stavebnictví. Jeho bilance byla v červenci vůbec nejhorší z celého roku, pět procent pod úrovní roku 2019. „S ohledem na poměrně nízkou základnu to není zcela uspokojivý výsledek,“ potvrdila Petra Cuřínová z Českého statistického úřadu.

Přitom právě stavebnictví by mělo svou bilanci zlepšovat. Vláda slíbila rekordní investice do dopravních staveb, jenže výsledky jsou bídné. Zároveň Češi trpí nedostatkem bytů, přesto se jich začalo stavět o poznání méně než loni.

Vrátila se blbá nálada

Pochopitelně jde pouze o výsledky jednoho, navíc letního měsíce, které se mohou snadno obrátit ve svůj pravý opak. Ovšem tentokrát v případě průmyslu i stavebnictví potvrzují vývoj několika měsíců. Navíc nabízejí jeden z možných výkladů toho, jak tuzemskou ekonomiku a celou společnost zasáhla krize, která trvá už třetím rokem.

Čtěte také

Pozitivní zprávu z průmyslu lze interpretovat s uspokojením, že některé věci zůstávají na svém místě. Českou prosperitu vždy zaručoval průmysl a tato jistota trvá. Nedočkáme se skutečných katastrof, pokud se současný trend udrží ještě nějakou dobu.

Proti tomu se zdvihá varovný prst ze stavebnictví. Investice soukromých i veřejných prostředků do výstavby by ekonomice právě teď pomohly k nutnému oživení, zdá se však, že se k tomu domácnosti ani státní instituce nemají.

Pro běžného občana zřejmě platí rovnice o tom, že byty jsou už příliš drahé a než za ně utrácet nekřesťanské peníze, pak je lepší počkat, až nemovitostní bublina splaskne. To by znamenalo, že absolutně selhává trh s byty, přesněji řečeno jeho regulace ze strany státních orgánů. O kompetenci úřadů je možné pochybovat i z toho důvodu, že nedokážou utratit za dobrým účelem peníze, které mají v rozpočtu od daňových poplatníků k dispozici.

Petr Holub

Tuzemská ekonomika je dost stabilní, aby se s dosavadními nárazy krize dokázala spolehlivě vypořádat. Na druhé straně se prohlubují frustrace a obavy společnosti, která přestává fungovat, protože si neumí poradit s novými a novými zkouškami. Vrátila se „blbá nálada“, a jak víme z dřívějška, může ohrozit i jinak funkční hospodářství.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.