Petr Holub: Kanál do Vídně

Nedokončený vodní průplav Dunaj-Odra-Labe nedaleko Vídně
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nedokončený vodní průplav Dunaj-Odra-Labe nedaleko Vídně
0:00
/
0:00

Každý už ví, co to jsou fake news. To jsou takové ty zprávy, které vymýšlejí démoničtí pracovníci trollích továren v okolí Petrohradu a které mají za účel, aby rozvrátily evropskou společnost.

Evropu posléze obsadí Putin. Obavy z ruských trollů jsou velmi pravděpodobně přehnané, spíše se ve zprávách o nich personifikuje obava, že člověk nedokáže rozlišovat pravdu od lži v množství informací, se kterými je každý den konfrontován, a že se tedy jeho myšlenky pohybují v umělém světě, který nemá s realitou nic společného.

David Storch: Kanál Dunaj-Odra-Labe? Megalomanský projekt s velmi nejistým výsledkem

Nákladní lodě na Labi

Letošní zima slibuje naději pro vyschlou krajinu. V boji se suchem by podle prezidenta Zemana mohl dlouhodobě pomoci i kanál Dunaj-Odra-Labe. Co by přinesl české přírodě?

Na někoho se ta obava musí hodit, třeba na ruské trolly, to ovšem neznamená, že sama o sobě není na místě. O tom, že veřejná debata odvádí od reality, existuje řada příkladů, a není nijak obtížné je hledat.

Obvykle stačí, když člověk poměří informace, které má z vlastní zkušenosti s tím, co se objevuje ve zprávách na sociálních sítích, nebo prostě v médiích.

Typickým příkladem posledních dnů jsou informace o cestě českého prezidenta Miloše Zemana do Vídně, kde se nejvíc ze všeho věnoval lobbování za stavbu kanálu z Dunaje do Odry. Není pochyb, že to skutečně dělal.

Zpráva o světě, který neexistuje

Úvahy o plavebním kanálu Dunaj - Odra - Labe trvají přes sto let, řadu obcí to brzdí v rozvoji

Díky nové plavební komoře v Hluboké nad Vltavou budou moci plout lodě z Českých Budějovic až na vodní nádrž Hněvkovice

Debata o plavebním kanálu Dunaj – Odra - Labe trvá už více než sto let a stále není jednoznačně rozhodnuto. Problémů je totiž hodně. Tím největším jsou dopady na přírodu a odhadované náklady kolem 200 miliard korun.

Noviny dále informují, že rakouský prezident Alexander Van der Bellen přijal návrhy neutrálně a ministr dopravy Norbert Hofer šel ještě dál, když slíbil založit přeshraniční komisi, která projekt, dosud rakouskou stranou odmítaný, znovu prověří. Z novinových článků vyplývalo, že na cestě ke stavbě kanálu učinil Zeman slušný kus cesty.

To všechno se dá ještě pochopit jako jistá vstřícnost novinářů k českému prezidentovi. Není pochyb, že ho rakouští politici vlastně odmítli. „Ještě si to rozmyslím,“ řekl jeden a ten druhý se ani nesnažil vzbudit dojem, že něco chce rozmýšlet. To si člověk přečte mezi řádky.

Skutečná potíž je v tom, že se plán na vodní spojení z Dunaje do Odry bere jako reálný projekt, i když s realitou nemá nic společného. Nelze vyloučit, že by velká stavba Čechům trpícím nedostatkem investičních projektů pomohla, jenže Rakušané kanál prostě nechtějí a psát o jeho perspektivách se podobá úvahám, jaké to bude, až voda poteče do kopce.

Dunaj-Odra-Labe je absurdní projekt sovětského typu. Zhoršil by sucho i povodně, tvrdí ekolog

Plavební kanál z Vraňan do Hořína

Kanál Dunaj-Odra-Labe, ale bez Labe. Centrální komise ministerstva dopravy kvůli vysokým nákladům navrhuje dále nepřipravovat tzv. labskou větev, která by stála více než 300 miliard korun. Dunajsko-oderská větev se odhaduje na 283 miliard.

Dostatečně to ukazuje dosavadní osud projektu na rakouském území. Kanál Dunaj-Odra se začal stavět v časech Adolfa Hitlera, dokončily se však jenom dva tříkilometrové úseky. Jeden je obestavěn chatami obyvatel blízké Vídně, druhý je součástí národního parku Dunajské louky.

Bagrovat v národním parku, poté zbořit rekreační kolonii a pokračovat přes další chráněná území ještě 30 kilometrů k řece Moravě, přitom tím nezajistit velký ekonomický prospěch – něco takového neprosadí ani ten nejšikovnější politik, natož v ekologicky uvědomělém Rakousku.

Uvažovat o stavbě kanálu mezi Vídní a Českou republikou znamená zabývat se vzdušnými zámky, které jsou daleko od reality. Rakušané to vědí, proč by ale nenechali prezidenta sousední země prožívat krásné sny.

Petr Holub, týdeník Echo

Kdo však prezentuje stavbu kanálu v médiích jako realitu, která se brzy začne naplňovat, ten vlastně rozšiřuje fake news, tedy zprávu o světě, který neexistuje. Není za tím Putin ani temné záměry kohokoli jiného. Jenom pohodlnost brání vidět svět, jaký je ve skutečnosti.