Petr Holec: Z volební komety vládním flastrem. Farským problémy STANu nekončí
Jestli někdo mohl zapít poslední sněmovní volby, pak určitě STAN: z někdejšího sněmovního přílepku je po ANO a ODS třetí nejsilnější partaj. Jenže po volbách se štěstí záhy otočilo a skoro všechno, na co ve STANu sáhli, je průšvih: nominace Věslava Michalika na ministra, podivný konec policejního prezidenta Jana Švejdara, podezřelé financování strany i úprk Jana Farského na stáž do USA.
Ten se sice nakonec vzdal poslaneckého mandátu, politická škoda se ale ještě nějaký čas potáhne za celou vládou. Prvního místopředsedu STANu totiž zbytečně dlouho a trapně hájil nejen šéf hnutí a vicepremiér Vít Rakušan. Navíc Farský do své kauzy vtáhl i premiéra Petra Fialu, který mu k zahraničnímu stipendiu napsal doporučení, a který proto raději před otázkami novinářů spíš utíkal. A stejné platí i pro vládní Piráty: s nimi STAN podepsal koaliční smlouvu, která výslovně nadřazuje práci poslance nad osobní vzdělávání. I tu Farský kvůli americké stáži klidně porušil.
Průšvih za průšvihem
Čtěte také
To všechno teď samozřejmě zůstalo v Česku, zatímco Farský odletěl do Ameriky. A nejen to. Současně s jeho odletem oznámila policie, že znovu prověřuje kyperskou firmu z okolí Michalika, který se kvůli svému neprůhlednému solárnímu byznysu nestal ministrem průmyslu a obchodu. Problém je, že ještě před svým jmenováním ministrem vnitra stihl Rakušan „ukončit“ policejního šéfa Švejdara – ten bez většího důvodu oznámil předčasný konec v čele policie po jejich společné schůzce. Tu navíc každý interpretuje téměř opačně.
Rakušan se za to sice později omluvil, má však štěstí, že současná opozice nemá své vlastní „chvilkaře“, kteří by kvůli podobným věcem plnili náměstí. Znovu je tu totiž negativní politická symbolika: policisté šetří byznys kolem hlavního mecenáše a vlivného politika STANu, zatímco jeho šéf vybírá jejich nového prezidenta. Až ho vybere a přijde jeho jmenování, opozice si jistě na všechny zmíněné věci ráda vzpomene.
Pan čistý
Čtěte také
STAN sice nakonec vrátil podezřelé povolební finanční dary, i to ale politicky zpackal podobně jako problém s Farským: vrací je až poté, co je několik týdnů obhajoval. Rakušan jako by stále nepochopil, že se z opozičního lídra proměnil ve vicepremiéra. A že v demokraciích vláda nikdy nemá „mediální klid“, o který v souvislosti s kauzami své strany arogantně žádal v televizi.
Všechny vlády nakonec stihnou nějaké kauzy, bez nich to v politice nejde. U Fialovy vlády je nové, že ji několik kauz stihlo ještě před získáním důvěry ve sněmovně. A taky že se o všechny postarala jediná strana, jejíž lídr si v médiích buduje lehce kýčovitý obraz „Pana čistého“. Ale i tato ironie je vlastně pro politiku velmi příznačná.
Autor je komentátor serveru Info.cz
Související
-
Stále věřím, že vláda může být jmenována jako celek. Doufám, že do Vánoc, říká šéf STAN Rakušan
„Situace není uzavřena, v pondělí bude jasno. Stále věřím, že vláda může být jmenována jako celek,“ říká předseda STAN Vít Rakušan v pořadu Téma dne.
-
Radko Kubičko: STAN jako nestandardní strana
Novým ministrem průmyslu a obchodu za hnutí STAN bude Jozef Síkela. Byl nominován na druhý pokus a jde o odborníka, který dosud v politice nepůsobil. O čem to vypovídá?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.