Petr Holec: Vystrčil jede na Tchaj-wan i proto, že je ODS v opozici
Předseda Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil se tedy nakonec rozhodl, že pojede na Tchaj-wan, i když mu to nedoporučují prezident, premiér ani ministr zahraničí.
„Buď budeme držet své principy a hodnoty, anebo budeme počítat groše. Pokud pojedu na Tchaj-wan, tak se přikláním k tomu, abychom dodržovali své hodnoty a principy,“ zdůvodnil to Vystrčil.
Čtěte také
Pravda, on sám cestu na Tchaj-wan vlastně zdědil po svém předchůdci ve funkci Jaroslavu Kuberovi, který ji plánoval před svou náhlou smrtí na infarkt letos v zimě. Vystrčilovo rozhodnutí je proto nejen výrazně symbolické, ale i emotivní: kdyby v „Kuberově cestě“ nepokračoval, mohli by to někteří brát i jako zradu zesnulého známého spolustraníka. A taky jako strach z Číny, které cesty politiků na Tchaj-wan vůbec nedělají radost. Proto před ní důrazně varovala i Kuberu.
Zrovna od místopředsedy ODS je to ovšem i velká ironie. Když totiž byla tato strana naposled ve vládě, byl to právě její tehdejší premiér a šéf Petr Nečas, kdo se v roce 2012 v Brně na zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu veřejně rozpovídal o tom, jak naší zahraniční politice i ekonomickým zájmům škodí takzvaný „dalajlámismus“.
Tradiční diplomatické pokrytectví
„Jsem přesvědčen, že těmito umělými problémy si nemáme házet klacky pod nohy," řekl tehdy Nečas. A pro jistotu nezapomněl dodat, že Česko samozřejmě razí politiku jedné Číny.
Čtěte také
Dalajlámismus se samozřejmě týkal Tibetu, do jeho vlajky se totiž v rámci osobní kampaně rádi balí někteří naši politici, v podstatě ale jde o stejný problém: Čína je na projevy nezávislosti Tibetu stejně háklivá jako na projevy samostatnosti Tchaj-wanu.
A proto je ekonomicky ráda trestá, jak může. Jako premiér tedy Nečas dělal přesně to, před čím teď varuje Vystrčil: počítal groše. Ne snad že by Čínu miloval, to určitě ne. Jako šéf vlády ale prostě nesl zodpovědnost nejen za naši zahraniční politiku, ale i za případné ekonomické škody za „dalajlámismus“.
Ano, malý Tchaj-wan u nás investuje mnohem víc než obří Čína, to je pravda. A nic na tom nezměnilo ani čínské podlézání prezidenta Miloš Zemana, nakonec Číňané uznávají spíš respekt.
Čtěte také
Stejně jako ostatní demokratické země proto i Česko léta praktikuje tradiční diplomatické pokrytectví: snaží se co nejvíc peněz vytáhnout z Číny i z Tchaj-wanu, zatímco oficiálně předstírá, že jde o jednu zemi. V praxi to znamená, že během nadbíhání Číňanům občas a hodně opatrně promluvíte o lidských právech a demokracii.
Zajímavé taky je, že až do čínské cesty si Vystrčila ani Kuberu nikdo moc nespojil s velkými mezinárodními gesty, v podstatě šlo o ryze „domácí“ politiky. Ostatně ne náhodou byl Kubera dvacet čtyři let primátorem Teplic.
Z tchajwanské cesty se samozřejmě dávno stal i klasický politický kýč – jeho symbolika trumfuje význam Vystrčilovy cesty, jak už to v politice bývá. Pravda ale je, že Vystrčil jede na Tchaj-wan i proto, že jako opoziční politik prostě může. Případné politické nebo ekonomické škody totiž bude jako obvykle hasit vláda.
Autor je komentátor serveru Info.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.