Petr Holec: Fialovy horší signály
Nový premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovorech rád mluví o vysílání „signálů“. Jeho kabinet vládne sotva týden, zatím ale vyslal spíš horší signály: po schůzce s ještě nejmenovaným ministrem vnitra za STAN Vítem Rakušanem oznámil konec policejní šéf Jan Švejdar, s nástupem pětikoalice přichází i víc úředníků a z ministra zdravotnictví za TOP 09 Vlastimila Válka je mediální „hvězdná pěchota“.
Začněme jím. Celou pandemii pětikoalice kritizovala bývalou vládu Andreje Babiše za chaotickou komunikaci, Válek jako by se ale rozhodl trumfnout všechny své „covidové“ předchůdce ve funkci – a že jich bylo! „Ono to dopadne dobře,“ odpověděl v nedělní Partii bez náznaku ironie na otázku, co když nezaberou jeho apely na osobní zodpovědnost, na kterou tak rádi kašleme. Kdyby se u nás točila legendární politická satira Ano, pane ministře, nepotřebují herce.
Čtěte také
Krátce poté ale Válek úřadoval znovu: na schůzce s hejtmany řekl, že jim nemůže ohledně chystaných protipandemických opatřeních nic říct. Ano, říká se, že ticho léčí. Během covidu to ale zatím bohužel neplatí. A zvlášť když Válek často působí, jako by o opatřeních věděl z celé vlády nejmíň. Po pár dnech ve Strakově akademii tak Fialovu vládu stihl kvůli pandemické ležérnosti varovný dopis vědců, zatímco člen MeSES působící na Oxfordské univerzitě Jan Kulveit označil zrušení nouzového stavu za „šílené“.
Noví byrokraté
Fialova vláda taky pořád slibuje šetření a snižování byrokracie, s jejím příchodem ale na Úřad vlády přijde i 74 nových byrokratických míst za 43 milionů korun navíc. To je prostě cena za pětikoalici, protože pět stran vždycky potřebuje víc vysokých funkcí než tradiční tři. I tady jde o nešťastné „signály“: 43 milionů korun státní rozpočet nespasí ani nezničí, jako signál ale míří zcela opačným směrem, než jaký nová vláda slibuje.
Čtěte také
Až donedávna totiž nejen Fiala opakoval, že noví ministři vlastně nebudou nic stát, protože nebudou k ruce mít vlastní ministerstva a budou využívat personál těch stávajících.
Teď to ale najednou vypadá dost jinak. Navíc jde už o druhý podobný „signál“, s nímž nový kabinet nastupuje. V Senátu vládní většina nedávno zrušila dočasné zmrazení platů politiků, které schválila Babišova vláda a předchozí sněmovna. Tím ze státního rozpočtu ukrojila téměř tři čtvrtě miliardy.
Nejhorší „signál“ ale patří na konec.
Totalitní manýry
Žádná vláda zatím nenastupovala s tím, že by po schůzce s ještě nejmenovaným ministrem vnitra padl policejní prezident. A je teď úplně jedno, jestli je Švejdar nejlepší, nebo nejhorší policejní šéf: i tady jde o symboliku. Všichni ministři vnitra se vždycky dušují, že do práce policie nijak nezasahují, i když to samozřejmě rádi dělají. Konce šéfů policie jako prvních totiž symbolizují spíš nástupy totalit.
Policie v demokracii musí být apolitická, protože prošetřuje i politiky. A dokonce celkem často, jak ostatně dobře vědí i ve STAN: nedávno policie šetřila kvůli údajné korupci i jejich libereckého hejtmana Martina Půtu. Rakušan nakonec uznal chybu, udělal to ale podobně, jako se omlouvá prezident Miloš Zeman: V České televizi arogantně řekl, že se k tomu vyjadřuje „naposled“, a požádal o „mediální klid“. Klid na práci, říkalo se tomu za totality. To ovšem byla ironie.
Autor je komentátor serveru Info.cz
Související
-
Kateřina Perknerová: Přichází nová vláda – důvěra, odvaha a naivita
Střídání stráží na ministerstvech se neslo v duchu korektnosti. Nešlo ale nevysledovat úsměšky: „Teď ukažte, jak to budete dělat lépe, racionálněji a ve prospěch lidu.“
-
Nouzový stav měl trvat déle. Mám pocit, že je to snaha vlády ukázat nový přístup, říká Smejkal
Nová vláda rozhodla neprodloužit stav nouze. „Je to namístě. Plošná opatření nevedla k ničemu lepšímu,“ míní Hostomský. „Měl trvat o týden déle,“ oponuje šéf MeSES Smejkal.
-
Jmenování nové vlády, slábnoucí pandemie koronaviru i odkaz Václava Havla
V jakém stavu nová vláda přebírá zemi a co ji v nejbližším období čeká? Epidemie koronaviru zpomaluje. Uplynulo 10 let od smrti Václava Havla. Připravila Václava Marešová.