Petr Hartman: O informace z vyšetřovacích spisů veřejnost nepřipraví ani práce sněmovní komise

8. září 2017

Informace z vyšetřovacích spisů budou i nadále unikat. To je jediná jistota, kterou nabízí výsledek práce sněmovní vyšetřovací komise. Pochopitelně nebylo a není v jejích silách vynášení citlivých informací zabránit.

Dokonce se nedalo očekávat, že by zrovna poslanci v komisi přišli na to, kdo za poměrně masivním únikem stojí. To se opakovaně nedaří ani Generální inspekci bezpečnostních sborů, která konkrétní případy vyšetřuje. Komisi se podle očekávání nepodařilo vypátrat, proč je tak neúspěšná. Zda jde o příliš složité případy, nebo zda inspekci chybí dostatečná motivace k odhalení pravdy.

Jak už to v podobných případech bývá, neduhy se mají léčit vytvořením další instituce. Ta by se měla zaměřit na práci státních zástupců. Konkrétně by měla vyšetřovat, zda informace neunikají od nich. Problém je v tom, že se k citlivým údajům během trestního stíhání nedostávají pouze oni.

Se spisy nejrůznějším způsobem pracují vyšetřovatelé, jejich nadřízení, obhájci obviněných a podobně. Vznik speciálního útvaru zaměřeného na státní zástupce by tak nemohl znamenat definitivní konec úniku informací.

Telefon

Únik informací v přímém přenosu

Ty se většinou objevují v médiích. Logicky se pozornost komise zaměřila na vazby orgánů činných v trestním řízení na ně. Není překvapením, že komise navrhuje zakládat do spisů způsob komunikace s nimi a jednotlivé kontakty. Problém je v tom, že citlivé údaje neunikají oficiální komunikací.

Na veřejnost většinou proudí různými kanály, které vytvářejí někteří lidé, kteří se pohybují nebo působili v bezpečnostní komunitě. Ti potom ve vlastním zájmu směřují informace do médií.

Některé publikované odposlechy či různé části vyšetřovacích spisů lze jen těžko obhajovat slovy o veřejném zájmu. Proto by nebylo na škodu upřesnit definici tohoto pojmu. Nedá se čekat, že by k tomu v dohledné době došlo.

Rovněž není pravděpodobné, že další návrhy sněmovní komise budou uskutečněny. Patrně nepřežijí tuto sněmovnu. Není to téma, které by nějak více zajímalo veřejnost. Nedají se na něm tudíž příliš získat body u voličů.

Andrej Babiš tvrdil, že nemá zapotřebí dělat podvody kvůli tak malé částce jako je padesát milionů

Vyšetřování úniku informací na parlamentní úrovni tak skončí přijetím usnesení, které zůstane nenaplněno. I nadále budeme svědky toho, že vyšetřování některých kauz bude prostřednictvím úniku informací probíhat takřka v přímém přenosu.

Ostatně průběh kauzy Čapí hnízdo to názorně ukazuje. Některé informace z dosavadního vyšetřování se dostávají dříve do rukou médiím než těm, kteří mají být trestně stíháni.

autor: Petr Hartman
Spustit audio