Petr Hartman: Konflikt zájmů Andreje Babiše řeší pomatenci a vlastizrádci
Člověk ze zoufalství snadno pomate se, zpívá se v písni s názvem Muchomůrky bílé. K pomatení však může snadno dojít i z jiného důvodu.
To třeba jako předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu přijedete prověřit, jak se v České republice zachází s penězi z Evropské unie a jak se jejich využívání kontroluje.
Čtěte také
Vzhledem k podezření na konflikt zájmů premiéra Andreje Babiše to je aktivita celkem logická. Neměla by naznačovat nějaké pohnutí mysli. Důvodem by nemělo být ani následné zjištění, že v Česku neexistují jasná pravidla pro posuzování konfliktu zájmů. Dění kolem premiéra, včetně vyznění auditních zpráv Evropské komise, to totiž názorně ilustruje.
Konflikt zájmů přece neexistuje
Pochopitelně Andrej Babiš takovýto názor odmítá. Opakovaně tvrdí, že v konfliktu zájmů není a že vše vyřešil v souladu s příslušným zákonem. Konkrétně tím, že převedl Agrofert do svěřenského fondu. Ve zmiňované právní normě se však nepraví nic o tom, že se tímto způsobem považuje konflikt zájmů za vyřešený.
Čtěte také
Podstatné je, aby z takto umístěného majetku neměl prospěch a neměl na něj ani zprostředkovaný vliv. Podle názoru auditorů Evropské komise tomu tak není. Podobně se vyjadřují i někteří tuzemští opoziční politici a experti.
Zkrátka jsme svědky tvrzení proti tvrzení. Spor by mohl autoritativně rozhodnut především pravomocný výrok příslušného soudu. K němu je zatím daleko. Přesto nelze řešit takovýto spor stylem, ke kterému přistoupil český premiér. Předsedkyni příslušného výboru Evropského parlamentu označil za pomatenou. Dva české europoslance potom rovnou nazval vlastizrádci, kteří nebojují za české zájmy.
Vztahy s EU
Přitom mezi ně by měly patřit korektní vztahy s Evropskou unií. K nim nepřispívá hulvátské chování Andreje Babiše. Ani jeho osočování nemůže totiž zakrýt skutečnost, že dosud má problém s konfliktem zájmů.
Ten v souvislosti s čerpáním evropských peněz vzbuzuje v Bruselu obavy, jestli své postavení v čele vlády nezneužívá ve prospěch koncernu, který dočasně umístil do svěřenského fondu. Na snaze ověřit si na vlastní oči, jak tomu je, není nic pomateného ani vlastizrádného.
Andrej Babiš mohl předsedkyni výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu osobně vysvětlit, v čem se podle něj mýlí. Setkání se tato europoslankyně nebránila. Premiér si na ni a její kolegy čas neudělal. Raději použil osvědčenou metodu. Silnými výrazy na veřejnosti se pokusil jejich aktivitu shodit.
Kdo by bral vážně pomatence a vlastizrádce? To dá rozum, že jenom další pomatenci a vlastizrádci. Ostatní by měli věřit premiérovi, který sám nejlépe ví, jak je to s jeho konfliktem zájmů. Zkrátka žádný není, a kdo o tom pochybuje, tak tomu vůbec nerozumí.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
Karel Hvížďala: Jaké následky může mít nález Ústavního soudu ke kauze lex Babiš
Nález Ústavního soudu z 18. února 2020 se zabýval stížností prezidenta a 44 poslanců ANO a Úsvitu na zákon, kterému se říká lex Babiš.
-
Když politici komunikují jen přes sociální sítě, nečelí nepříjemným dotazům, říká novinář Kubal
V České televizi pracuje už víc než 20 let. Coby zpravodaj se ocitl na nejednom nebezpečném místě a 6 dní dokonce strávil v zajetí. K této kapitole se ale vrací jen zřídka.
-
Kysela: Babiš si prostě musí vybrat. Ústava předpokládá, že slouží zájmu veřejnému, ne soukromému
Zákon o střetu zájmů, kterému se začalo říkal lex Babiš, není protiústavní. Po třech letech o tom včera rozhodli soudci Ústavního soudu. Host: Jan Kysela. ústavní právník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.