Petr Fiala: Povinné očkování nebude

21. leden 2022

Povinné očkování proti covidu-19 se v Česku zatím zavádět nebude. Vláda ve středu zrušila vyhlášku, která by vakcinaci nařizovala vybraným profesím a lidem nad 60 let. 

Doporučujeme všem, aby se nechali naočkovat. Kapacit máme dost. Je to bez problémů a pomůžete tím chránit sebe, ale také ostatní. Nicméně důvody pro to povinné očkování neshledáváme. Nechceme prohlubovat příkopy ve společnosti.
Petr Fiala

Čtěte také

„Navíc i řada argumentů, se kterými se o tom v minulosti uvažovalo, už neplatí. Proočkovanost u některých profesních skupin je kolem 90 procent. Prostě: Rozhodnutí vlády je, že povinné očkování nebude," dodal premiér Petr Fiala (ODS).

„Domnívám se, že každý si musí k očkování najít svou cestu a sám sobě to zdůvodnit. Přál bych si, aby většina k tomuto rozhodnutí dospěla. Ale nemyslím si, že nucení nebo třeba i povinné očkování je ta cesta, kterou můžeme toho cíle dosáhnout,“ říká vakcinolog Marek Petráš.

„Česká společnost není ve věci očkování tak rozdělená, jak to navenek vypadá. Ve skutečnosti je většina lidí pro očkování. Koneckonců už se naočkovat nechala. Je tu poměrně výrazně slyšitelná menšina, ale pro většinu je to vyřešené,“ uvažuje sociolog Tomáš Kostelecký.

Celý Výrok týdne s Janem Burdou najdete v audiozáznamu. Hosty byli vakcinolog Marek Petráš, přednosta Ústavu epidemiologie a biostatistiky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a sociolog a první zástupce ředitele Sociologického ústavu Tomáš Kostelecký.

autoři: Jan Burda , lup
Spustit audio

Související