Nejsme proti vakcínám, ale jiná povinná očkování se zavedla po dlouhé diskuzi, tvrdí senátor Růžička

3. leden 2022

Skupina senátorů podala ústavní stížnost na vyhlášku zavádějící povinné očkování proti nemoci covid-19, kterou připravila předchozí vláda. „Nejsme proti očkování. Nedomníváme se, že je na něm něco špatného, dokonce ne ani na tom povinném. Ale všechna povinná očkování byla zavedena po dlouhé diskuzi, dlouhém vývoji a zkoušení,“ upozorňuje místopředseda Senátu a ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN).

Minulou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO) Růžička kritizuje za to, že povinné očkování nařídila vyhláškou a nikoli úpravou zákona, o níž by musela proběhnout debata v parlamentu.

Čtěte také

„Nikdo by nemohl schválit zákon, který by odporoval jak Ústavě, tak Listině základních práv a svobod, neřku-li zákonu o ochraně veřejného zdraví,“ zdůrazňuje s tím, že podle zákona musí povinné očkování chránit po delší časové období, tak tomu ale v případě koronaviru není.

Přínosy očkování je prý třeba lidem sdělovat zjednodušenou formou, protože ne každý čte odborné články. „Prostě motivovat, přesvědčovat, přemlouvat, dávat příklady, dovézt lidem vakcínu do některých odlehlejších míst s prominutím až pod nos. I to jsou cesty, jak toho dosáhnout,“ míní senátor.

Prostě motivovat, přesvědčovat, přemlouvat, dávat příklady, dovézt lidem vakcínu do některých odlehlejších míst s prominutím až pod nos.
Jiří Růžička

Sám Růžička má podle svých slov za sebou už tři dávky očkování, několik z předkladatelů stížnosti ale očkováno není.

„Ti dva lidé, o kterých to vím, k tomu mají zdravotní důvody. O tom se mluví i v zákoně o ochraně veřejného zdraví, že se nejprve provede zjišťování, zda člověk může vakcínu dostat, zda má dostatek protilátek, nebo existují zdravotní okolnosti, které by tomu bránily. Vyhláška ale nic takového nestanoví,“ shrnuje své výhrady.

Nešetřit na učitelích

Růžička kritizuje i současnou vládu Petra Fialy (ODS), která jako jeden z svých prvních kroků oznámila zvýšení platů učitelů o dvě procenta namísto plánovaných tří.

Čtěte také

„Nejen já jsem z toho velice zklamaný. Chápu situaci, která je nesmírně složitá. Obrovsky deficitní rozpočet vede k dalšímu zadlužování země, které si asi těžko můžeme dovolit. Ale poslední léta jsme se napříč politickým spektrem snažili, aby společnost pochopila, že naše budoucnost je v dětech, mládeži a v dospívajících, v jejich dobrém vzdělání,“ deklaruje.

Platy učitelů nyní podle Růžičky nedosahují stanovené úrovně 130 procent průměrného platu, ale bez vedoucích pracovníků ve školství je to pouze okolo 120 procent.

„Ale pozor, je to kolem 70 procent platu vysokoškoláka – lidí se stejným vzděláním. Učitelům dáváme 70 procent toho, co mají ostatní absolventi magisterského studia,“ podotýká Růžička.

Já vím, že každý říká, není kde brát, ale my nemluvíme o současné situaci. Mluvme také o budoucnosti.
Jiří Růžička

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) prý byl postaven před hotovou věc poté, co takto rozhodli lídři stran pětikoalice.

Čtěte také

„To je přece dost děsuplné. Vysvětlení rozumíme všichni: vláda neví co dřív a jak zalepit díry v potápějící se lodi. Ale vysvětlení je málo, musíme tlačit na to, aby navýšení bylo vyšší,“ uvádí s tím, že možností je zvýšit nadtarifní složky platu.

„Já vím, že každý říká, není kde brát, ale my nemluvíme o současné situaci. Mluvme také o budoucnosti, o tom, co přijde po covidu,“ vyzývá bývalý dlouholetý ředitel gymnázia a pedagog.

Kdy se pro veřejnost opět otevře Pražský hrad? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert

Související