Permakultura je jako celostní medicína, říká zakladatel permafarmy Franěk
Víte, co je to permakultura? Spojuje v sobě anglická slova permanent (trvalý) a agriculture (zemědělství) a jde o styl přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí usilující o trvalou udržitelnost nebo spíš o regeneraci přírodních zdrojů.
Permakultura vznikla v 70. letech v Austrálii a odstartovalo ji vydání stejnojmenné knihy biologa a sociologa Billa Mollisona a Davida Holmgrena, kteří poukázali na bezuzdné drancování přírody ve prospěch nárůstu konzumu.
Čtěte také
Obrovskou renesanci dnes zažívá permakultura i u nás, přestože se o ní ví už od 90. let minulého století – v roce 1996 se v Brně zrodil spolek Permakultura CZ, který se pak rozdělil na českou a slovenskou sekci a nyní funguje pod názvem PermakulturaCS.
A dnes už i u nás vznikají permakulturní farmy. Jednu z nich s názvem Jagava založil bývalý horolezec Tomáš Franěk, který říká, že permakultura je podobná celostní medicíně.
On sám se původně pohyboval v byznysu, před 12 lety ale svou úspěšnou firmu prodal a rozhodl se koupit 50 hektarů polí poblíž Českého ráje. Tehdy byla pole zničená chemizací a rostla na nich řepka, dnes se zazelenala, jsou na nich velké sady, tráva a květiny. V okolí se pohybuje víc volně žijících zvířat a v obci Veselice, u níž permafarma Jagava stojí, se výrazně zlepšila i kvalita pitné vody.
Vydala se tam natáčet Markéta Ševčíková. Poslechněte si její Naturu v audiozáznamu.
Související
-
Nikdy si nemůžu říct, že se mi nechce vstávat. Ale taky jsem absolutně svobodný, tvrdí sedlák Pitek
Jak vypadají novodobí sedláci a jak se liší od těch, které si pamatujete z filmů a kteří hospodařili na našem území před sto lety?
-
Dá se žít v maringotce se dvěma malými dětmi? „Dá a je to skvělé!“ říká experimentátor Ice Kucka
Svět se mění a s ním i představy lidí o životním stylu. Po letech nadbytku a hýření přichází touha po jednodušším životě i bydlení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.