Pentagon leak: Uniklé dokumenty si nejspíš někdo odnesl z práce domů, aby je ukázal kamarádům, míní politolog
Z tajných dokumentů uniklých z amerického Pentagonu vyplývá mimo jiné i souhlas Srbska s posíláním zbraní na Ukrajinu nebo největší zapojení britských speciálních jednotek na Ukrajině ze všech spojenců. Přibližně stovka takových materiálů se v minulých dnech objevila na internetu.
První z dokumentů se objevily na přelomu února a března v herní aplikaci Discord. Na Twitteru se pak minulý týden objevilo kolem stovky těchto materiálů, některé označené jako přísně tajné.
Čtěte také
Dokumenty kromě textu obsahují i mapy, grafy a fotky, které ukazují podrobnosti o válce na Ukrajině včetně ukrajinské protivzdušné obrany a detailů o chystané ukrajinské protiofenzivě. Kyjev už ale popřel, že by únik mohl poškodit ukrajinské plány, protože se mezitím už změnily.
Podle expertů množství dokumentů pochází z každodenních mítinků tajných služeb Pentagonu, některé z dokumentů byly pravděpodobně upraveny. Podle investigativní skupiny Bellingcat se dokumenty objevily 4. března mezi hráči počítačové hry Minecraft, kteří debatovali o Ukrajině. Jeden z nich měl přitom mimo jiné během debaty zveřejnit některé z uniklých dokumentů.
Kauza si žije vlastním životem
Podle Jakuba Drmoly z Katedry politologie na Masarykově univerzitě se dá spekulovat o tom, zda dokumenty nevypustili někteří proruští aktéři nebo konkrétně Rusko samotné, pravděpodobné to však není.
Situace neukazuje na to, že šlo o ruskou operaci.
Jakub Drmola
„Dokumenty nejsou naskenované, jsou vyfocené. Někdo je měl zřejmě rozložené na stole. Pokud to tedy nebylo celé naplánované, aby to nějak vypadalo. K tomu bych však byl skeptický, protože situace neukazuje na to, že šlo o ruskou operaci. Opravdu to spíš vypadá, že si dokumenty někdo odnesl z práce domů a vyfotil je, aby je ukázal nějakým kamarádům. Od té doby si kauza žije vlastním životem,“ vysvětluje Drmola.
Čtěte také
Co se týká úprav dokumentů, je podle něj těžké rozlišit, které informace jsou pravdivé a které byly poupraveny. Tím se pravděpodobně zabývá i sama ruská strana.
„Úpravy byly zatím odhaleny na úrovni ztrát na životech, jak na straně Ruska, tak na ukrajinské straně,“ říká Drmola.
Celý únik se vcelku od předchozích úniků informací liší. Na rozdíl například od aféry kolem Edwarda Snowdena nejde totiž podle Drmoly o způsob, jak poukázat na něco, co se původci úniku nelíbí, a změnit to.
Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Tomáš Pavlíček.
Související
-
Rusko viní novináře amerického listu ze špionáže: Čeká ho utajený proces a asi i rozsudek vinen
Moskevští prokurátoři se chystají na špionážní případ proti vězněnému reportérovi amerického listu Wall Street Journal Evanu Gershkovichovi.
-
Rusko vede proti Evropě válku. Je načase to přijmout a změnit myšlení, míní politický geograf Jelen
„Supi kolem Vladimira Putina už krouží delší dobu. Ale nejde o to, že bychom měli očekávat jeho pád v přesně vymezeném čase,“ říká politický geograf Libor Jelen.
-
Rusko znamená Putin, ale Ukrajina a Zelenskyj to samé není, říká ukrajinistka Víchová
„S časem se každá tvář okouká. Proto už od začátku války s nelibostí pozoruji tu hysterii a zamilování se do Volodymyra Zelenského,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.