Stát bude příští rok víc digitální, než jsme si představovali. Velké problémy nebudou, věří Jurečka

29. listopad 2024

Česko podle premiéra Petra Fialy (ODS) digitalizuje líp než Německo. „Microsoft, který je schopen srovnávat většinu zemí v Evropské unii a OECD, jednoznačně říkal, že tam, kam jsme se posunuli za poslední dva roky my, tak se neposunul nikdo jiný,“ souhlasí s premiérovou chválou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pro Český rozhlas Plus popisuje, co dalšího vyřídí příští rok občané digitálně a proč nebude online všechno.

Ve středu jste řekl, že lidé i firmy od příštího roku vyřídí většinu agend elektronicky. Ostatně od příštího roku má být podle zákona o právu na digitální služby veškerá agenda státu online. Lhůta ale dodržena nebude. Takže co bude digitální? 

Od prvního února opravdu nebude veškerá agenda digitalizovaná. A to z jednoho zásadního důvodu. Není efektivní, abychom sto procent všech věcí digitalizovali. Protože náklady na digitalizaci některých málopočetných úkonů nedávají smysl. 

Proto jsme se rozhodli, že v tomto budeme postupovat logicky. A budeme digitalizovat to, co má smysl. A všechny tyto služby budou mít občané a firmy v příštím roce k dispozici. A ve většině případů v lepším provedení, než jsme původně zamýšleli jako tvůrci toho zákona. 

Čtěte také

U vzniku toho zákona v minulém volebním období jsem byl. A za ty roky jsme se digitálně posunuli k jiným možnostem, jak to dělat.

Takže to není jenom o tom, že si stát páruje data, která o občanovi nebo firmě ví. Ale my to propojíme se třetími subjekty. Dnes sbíráme data od dodavatelů energií, komunikujeme se zaměstnavateli, s bankovním sektorem, s pojišťovnami. To je úplně jiný level kvality pro občany. 

Ale zákon dodržen nebude. Takže ho musíte novelizovat. 

Zákon budeme v tomto logicky drobně novelizovat. Účinnost se tam posune o dva roky. A za dva roky musí být uděláno několik kroků. 

Do poloviny příštího roku musí být jasně daný řez v tom, co digitalizovat má smysl a co nemá. Resorty to musí transparentně říct, a to se souhlasem vlády a se stanoviskem Digitální informační agentury (DIA). 

Ale zároveň naprostou většinu služeb, které občané a firmy využívají, budeme mít plně digitalizovanou. A to v tom rozsahu, který je klientsky posunut oproti záměru z roku 2019.

Lepší než Německo

Premiér Fiala ve středu prohlásil, že Česko digitalizuje líp než Německo. Jenže Německo není žádným premiantem. Neměli bychom se v tomto spíš srovnávat se zeměmi, které jsou v digitalizaci podstatně úspěšnější?  

Ale to děláme. Před dvěma týdny jsme měli jako ministerstvo práce třídenní hackaton s firmou Microsoft. A Microsoft, který je schopen srovnávat většinu zemí v Evropské unii a OECD, jednoznačně říkal, že tam, kam jsme se posunuli za poslední dva roky my, tak se neposunul nikdo jiný.

Čtěte také

Dobře. Budu parafrázovat hodnotící zprávu mise Mezinárodního měnového fondu v Česku z tohoto týdne. A ta zpráva říká, že pokroky v digitalizaci u nás zase tak dobré, tak veliké nejsou. A zdůrazňuje, že je potřeba, abychom pokročili. 

Ano. A s tím souvisí to, co jsem ve středu představoval na tiskové konferenci. Tedy především příští rok. V jeho prvním pololetí bude obrovský posun v tom, na čem jsme jako vláda pracovali. Byla to být příprava, legislativa, technická řešení. 

A od 1. ledna přes únor po květen a červenec to bude masivně zpřístupněno veřejnosti. 

Například Česká správa sociálního zabezpečení se od 1. ledna stává prvním plně digitálním úřadem, na který firma ani člověk, pokud vyloženě nechtějí a nemají tu potřebu, nemusí chodit.

Dokonce jsme udělali to, že pokud bude někdo chtít s úřadem konzultovat, tak to může udělat z kteréhokoliv místa na světě. A to přes připojení na identitu člověka. 

Takže pamatujeme i na to, že vždy tu budou lidé, kteří potřebují i něco zkonzultovat, chtějí něco řešit mimo standardní digitální rozhraní. A pro tyto případy se snažíme mít nejen přepážku na pracovišti, ale i připojení odkudkoliv ze světa. 

Neopakovat problémy

Opravte mě, pokud se pletu. Ale to mluvíte do značné míry o digitálním systému, který teprve spustíte v průběhu příštího roku. Nedá se tedy vyloučit, že spuštění toho systému budou provázet určité problémy. 

Teď jsem popsal něco, co už nám na České správě sociálního zabezpečení funguje. A poslední třešnička na dortu, kterou tam přidáváme, je to, že od 1. ledna pojedou digitálně všechny služby v rámci nemocenské. 

A budou se spouštět i některé další systémy týkající se například ministerstva vnitra. Ale mě by zajímalo, jestli spuštění těchto systémů nebudou provázet podobné problémy, jakých jsme byli svědky naposledy u digitalizace stavebního řízení. 

Velké věci budou ještě na začátku příštího roku doplňovat ministerstvo vnitra a dopravy. Jsou tady také služby v rámci resortu zdravotnictví.

Čtěte také

A ano, může se stát to, na co se ptáte. Ale děláme všechno pro to, abychom tyto systémy měli dobře otestované. Abychom viděli, že to kapacitně zvládneme. Ale když děláme velké změny, a některé z těch změn jsou opravdu velké, se nedá vyloučit, že tam bude drobná chyba. Že tam mohou být drobné problémy.

Ale věřím, že to zvládneme udělat tak, aby to už nikdy nebyl příběh digitalizace stavebního řízení.

Snažíte se jako vláda vylepšit si image po tom, co nedávno digitalizace stavebního řízení skončila fiaskem? 

Já se hlavně snažím, abychom ty služby dokázali dostat do běžného používání občany. Ty věci nemají být o image, ale mají být o tom, že lidé mají opravdu pocítit, že na úřad nechodí. Že máma s malým dítětem nestojí hodiny frontu na úřadu práce, když žádá o rodičovský příspěvek. Že člověk nemusí čekat na přepážce, aby si mohl vyzvednout řidičský průkaz, ale že mu ho doručíme domů. 

Čtěte také

Jako vláda jsme si řekli, že digitalizace je jedna z priorit. Mrzí mě, že se to stavební řízení nepovedlo a snažíme se to po Ivanu Bartošovi (Piráti) maximálně napravit tak, aby zhruba někdy v polovině ledna byl systém pro úředníky a klienty opravdu funkční a odpovídal tomu, co nám říká zákon. A mohli jsme mít zkrácené lhůty. 

Pro mě je klíčové, aby občan a firma dostali jednoduchou komunikaci se státem. 

A také je pro mě důležité, abychom dokázali státu ušetřit zbytečnou lidskou práci a udělat ty věci pro naše úředníky klientsky dobré. Aby tam opravdu byly úspory, které už dnes vidíme. 

Já na svém resortu mám dnes ročně díky digitalizaci v posledních dvou letech úsporu přes dvě miliardy korun. Tyto peníze jsme si nemuseli půjčit a můžeme je dát do něčeho jiného. 

autoři: Lukáš Matoška , kac
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.