Mladí rumunští umělci varují před dalším diktátorem. Studentské protesty začaly hned po volbách, popisuje expertka Vedlichová
Od prvního kola prezidentských voleb v Rumunsku uplynul necelý týden. Ústavní soud nařídil přepočítat výsledky a Nejvyšší soud má projednat stížnost na průběh voleb a rozhodnout, zda výsledky prvního kola zruší. „Nové první kolo by se tak konalo až potom, co se uskuteční parlamentní volby,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus odbornice na Rumunsko z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Klára Vedlichová.
V prvním kole rumunských voleb překvapivě zvítězil krajně pravicový proruský kritik NATO Calin Georgescu, který se v minulosti netajil obdivem k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Na druhém místě zatím skončila liberální a prozápadní kandidátka Elena Lasconiová. Co by se stalo, kdyby soud uznal výsledky voleb za neplatné?
Ústavní soud Rumunska včera (ve čtvrtek) požádal ústřední volební komisi o přepočítání všech hlasů prvního kola prezidentských voleb a dal mu lhůtu do druhého dne, což znamená do dnešních 14.00.
Ten proces je nesmírně náročný. Rozpečetit všechny obálky, znovu je ověřit, přepočítat všechny hlasy, to je nesmírně časově i logisticky náročné. Ten proces není úplně transparentní.
Pokud se Ústavní soud usnese, že k hlasování a zajištění výsledků došlo podvodem a že po přepočítání by došlo ke změně pořadí jednotlivých kandidátů postupujících do druhého kola prezidentských voleb, soud může podle zákona o volbě prezidenta nařídit opakování prvního kola.
To by pak připadlo na druhou neděli od data anulování voleb. To by pro nás v tento moment znamenalo, že pokud opravdu dojde k rozhodnutí dnes (v pátek), což se stát taky nemusí, dostali bychom se do situace, že nové první kolo prezidentských voleb by se konalo až potom, co se uskuteční parlamentní volby tento víkend. A parlamentní volby by samozřejmě mohly ovlivnit i budoucí prezidentské volby.
„Kontroverzní osobnost”
Jak známý byl rumunské veřejnosti doposud Calin Georgescu a co jí jako možná hlava státu slibuje?
Georgescu rozhodně nebyl neznámou osobností. Působil už v minulosti jako ředitel Národního centra pro udržitelný rozvoj v Rumunsku. Obecně zdůrazňuje udržitelný rozvoj, národní suverenitu a zachovávání rumunských kulturních hodnot. Bojuje například proti znečištění vody a podobně.
Čtěte také
Proto je možná trochu překvapivé, že vystupoval proti Green Dealu a prosazoval masivní zvýšení produkce potravin. Na druhou stranu je určitě považován za velmi kontroverzní osobnost. Jak už bylo i zmíněno, v minulosti se vyjadřoval pozitivně stran některých osobností, ať už z historie Rumunska, nebo o ruském prezidentu Vladimiru Putinovi.
U historie Rumunska jde především o Iona Antonesca nebo Cornelia Codreana jako vůdce meziválečné, krajně pravicové Železné gardy. Oba označoval za hrdiny rumunského národa a v minulosti mu to přineslo řadu problémů.
Navzdory těmto kontroverzím se stal poměrně populární postavou rumunské politiky. Nynější výsledek je poměrně překvapivý, protože se rozhodl nevystupovat ve standardních televizních kampaních, nevyužíval masová média, neúčastnil se debat. Jeho kampaň na TikToku se úplně vymkla jakýmkoliv předpokladům.
Úspěch na TikToku?
To bude prověřovat i Evropská komise. Rumunské úřady dokonce zvažují kvůli prezidentské kampani omezení sociální sítě TikTok. Co konkrétně se tedy na ní odehrávalo? Jsou ta podezření oprávněná?
To je teď těžko předvídat nebo do toho zabíhat. Kampaň, kterou tam vedl, byla poměrně netradiční. Byl to přesně ten typ prezentace a volební strategie, kterou předvolební průzkumy jednoduše nezaznamenaly, a proto nedávaly Georgescovi tak velkou šanci na zisk.
V předvolebních průzkumech se mluvilo třeba o osmi procentech, rozhodně ne o 22 procentech. V souvislosti s tím je teď snaha pozvat do Evropského parlamentu ředitele platformy kvůli podezření, že čínská sociální síť ovlivnila průběh prvního volebního kola a stranila tomuto kandidátovi.
Bavíme se o vytváření falešných účtů, případně podplácení influencerů k propagaci tohoto kandidáta. Zajímavostí je ale nezmiňování jeho konkrétního jména, spíš takové nenápadné identifikování této postavy jako ideálního kandidáta do voleb.
A tím tedy přitáhl především mladé voliče a Rumuny žijící v zahraničí?
Já si to úplně nemyslím, ačkoliv samozřejmě nějaká snaha oslovit mladé voliče tam určitě byla a nějakou skupinu určitě oslovil.
Čtěte také
Je ale nutné zmínit, že v návaznosti na výsledky voleb jsme mohli okamžitě sledovat protesty mladých studentů a studentek, kteří volali po jednotě a kteří se snaží Rumunsko chránit před Georgescem.
Někteří mladí umělci se k tomu dost často vyjadřují tak, že hrozí, že se bude Rumunsko opět potýkat s dalším diktátorem. Objevují se paralely v protestech, které se konaly v roce 1989. Objevují se dost často i stejné cedule a bannery.
Proto bych si vůbec netroufala tvrdit, že oslovil pouze mladé voliče. Naopak je vidět, že i mladí voliči reflektují tuto situaci a bojí se, co to může přinést do budoucna.
Související
-
Novinář: Ultranacionalista bodoval na rumunském TikToku. Za kandidátem na prezidenta může být Rusko
Za volební senzaci nebo šok označila západní média postup ultranacionalisty Calina Georgesca z prvního kola prezidentských voleb v Rumunsku.
-
Ondřej Soukup: Klíčové volby v Moldavsku, a to bez nadsázky
Nedělní prezidentské volby v Moldavsku byly označované jako klíčové. Pro tuto chudou postsovětskou republiku, napasovanou mezi Rumunsko a Ukrajinu.
-
Prezidentem Rumunska se může stát muž adorující Putina i fašistické vůdce. Kdo je Calin Georgescu?
„Rumunsko hraje velmi zásadní roli ve prospěch Ukrajiny… Proruský politik v čele země s poměrně silnými kompetencemi na straně prezidentského úřadu by byl jistě problém,“ říká analytik Pavel Havlíček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.