Pečinka: ANO je strana seniorů. Fiala udělal z vlády konkláve, sice se nehádají, ale ve volbách je to tragédie
Sněmovní volby by v říjnu vyhrálo hnutí ANO s více než 33 procenty, druhá ODS by dostala 12 procent a hnutí STAN 11 procent. Další strany, které se minule dostaly do Sněmovny, se dnes pohybují okolo pětiprocentní hranice a možná neuspějí. Naopak by se do Parlamentu podle modelu agentury Median vrátila KSČM. „Bašty sociální demokracie a komunistů dnes patří hnutí ANO. Voliči levice si vybrali jiného reprezentanta svých zájmů,“ míní v Chybě systému novinář Bohumil Pečinka.
Klíčovým úkolem české levice je podle něj získat zpět své voliče, kteří přešli k hnutí ANO. Problém je ale v tom, že levicové strany nechápou, že jejich elektorát je vyššího věku, a nezaměřují se na jeho potřeby.
Hosté: Apolena Rychlíková, David Klimeš a Bohumil Pečinka
Editorka: Karolína Kašparová
Zvukový obal: Jaroslav Pokorný
Grafika: František Novotný
Kreativní producent: Lukáš Sapík
Pečinka poukazuje na to, že na Západě demografové už před dvěma dekádami předpovídali vznik strany hájící zájmy důchodců. Ta ale nakonec vznikla v Česku a má podobu hnutí ANO.
„Obávám se, že jestli se Andrej Babiš (ANO) dostane k moci a začne jednostranně prosazovat práva seniorů, vznikne zase jiná strana hájící zájmy mladých. Vznikne generační konflikt a společnost se ještě více rozštěpí,“ varuje Pečinka.
Komentátor David Klimeš naproti tomu nevidí generační konflikt jako nevyhnutelný. Věří, že strany mohou seniory oslovit skrze témata stříbrné ekonomiky, dostupných sociálních služeb i kvality života v důchodu. „Průměr dožití se posouvá, ale průměr dožití ve zdraví máme o pět let nižší než v Německu,“ srovnává.
Iluzorní pravice
Recept podle Klimeše nenabízí ani Babiš, ani vláda Petra Fialy (ODS), která se přitom zpočátku zaklínala velkými reformními sliby.
„Nevidím zlepšování sociálních systémů, jen babišovské lití peněz. Akorát těch peněz už bohužel moc není. Takže lejeme méně a říkáme tomu pravice, protože lejeme méně než Babiš. Ale to pravice není,“ glosuje komentátor.
Čtěte také
„Vládne autentická vláda středu. Petr Fiala ji založil na principu katolického konkláve, kdy se vše musí nejdříve projednat na koaličních radách, než dojde na hlasování. To ty strany názorově rozmazalo,“ míní Pečinka.
Díky tomu je současná vláda stabilnější než ty předchozí, ale jednotlivé strany nemají možnost se vyprofilovat. Důsledkem je to, že ke krajským volbám nepřišli voliči, a to především tehdy ještě vládních Pirátů, vyhodnocuje novinář.
„Konkláve skončilo pádem pětikoalice, i když se všichni tváří, že existuje. Piráti odešli a nacházíme se v přechodné fázi,“ říká s odkazem na nedávná hlasování v rámci projednávání důchodové reformy nebo zákoníku práce, kdy mezi koaličními partnery došlo k rozepřím.
Podle Klimeše v Česku neexistuje tradiční levicová strana, ovšem nenachází ani pravicovou.
„Převládající recepty jsou silně etatistické a takové typicky levicové: koupit ještě víc benzínových pump, dát plošnou energetickou podporu a co nejvíc zadlužit rozpočet,“ upozorňuje.
Čtěte také
Novinářka Apolena Rychlíková ovšem namítá, že současná vláda podporuje vysokopříjmové skupiny obyvatel a situaci těch nízkopříjmových spíše zhoršuje. „To bych řekla, že rozhodně etatistické není. A je to rozhodně pravicové,“ tvrdí.
Většina politiků podle ní sama sebe řadí na pravou část spektra, ostatně Babiš označil Fialu za levicového politika a své hnutí za jedinou autenticky pravicovou stranu v Česku.
„Voliči samozřejmě pochopili, že Babiš bude z hlediska moci, kterou má, lépe hájit jejich sociální zájmy. Ale jsou to úplné drobky v celé sociální politice. V Česku levicoví voliči jsou, ale nemají koho volit,“ dodává Rychlíková.
Politický podcast Chyba systému najdete na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu v sobotu 16. listopadu po 11. hodině a v neděli 17. listopadu po 18. hodině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.