Partnerství s Čínou nám přineslo ostudu a zvýšenou špionáž, říká Jakub Janda
Jakub Janda je vedoucím programu Kremlin Watch a od roku 2018 působí jako ředitel bezpečnostního centra Evropské hodnoty. Jednání šéfa Poslanecké sněmovny o prohloubení spolupráce s čínskou rozvědkou je podle něj neslýchané.
Samotné setkání třetího nejvyššího ústavního činitele České republiky Radka Vondráčka (ANO) s představiteli oddělení mezinárodních styků ÚV Komunistické strany Číny, které BIS označuje za specifickou stranickou rozvědku, podle Jandy nemusí být nutně rizikové.
Čtěte také
Věc je prý ale potřeba vidět v kontextu fungování tamního režimu. „Oni se vlastně snaží vybírat si jednotlivé politiky. Ty si k sobě přitahovat a kultivovat s nimi vztahy tak, aby ti politici jednali ve prospěch Číny,“ popisuje.
„Částečně se to povedlo v ČSSD,“ dodává a vyjmenovává několik politiků, kteří údajně prokazatelně jednali ve prospěch Čínské lidové republiky a později pro ni pracovali nebo stále pracují:
„Za posledních 10 let to byli například bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, exministr zahraničí Jan Kohout, bývalý náměstek ministra zahraničí a obrany Jakub Kulhánek nebo někdejší premiéři Bohuslav Sobotka a Jiří Paroubek.“
Nejvíc se čínským zájmům otevřelo Maďarsko, Řecko, Portugalsko a skrz některé politiky částečně i Česká republika.
Jakub Janda
Ostuda a nebezpečí
Podle Jandy je možné dosavadní efekt spolupráce s Čínskou lidovou republikou shrnout slovy „ostuda“ a „zvýšená špionáž“. Naráží tím například na korupční kauzu společnosti CEFC, jejíž bývalý šéf Jie Ťien-ming je v Číně aktuálně vyšetřován, přesto stále působí jako poradce českého prezidenta Miloše Zemana.
Ředitel Evropských hodnot připomíná i to, že výše zmiňovaný Jan Kohout v současné době působí jako hlavní poradce ministryně spravedlnosti Marie Benešové. „Musím říct, že to mě děsí,“ dodává.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Jakubem Jandou. Mluvili také o tom, jaký je rozdíl mezi klasickou a strategickou korupcí nebo jak chce Čína izolovat svého největšího oponenta, Spojené státy americké.
Související
-
To, že Rusko okupuje Ukrajinu, uznává celý svět kromě komunistů a Ruska, tvrdí Jakub Janda
Zástupci samozvaných republik v oblasti Donbasu naplánovali volby nového vedení proruských povstalců, ale OSN, NATO a další organizace hlasování odmítly.
-
Nemám aparát na kontrolu cest poslanců a nikomu nemohu zakázat ani ty soukromé, tvrdí Vondráček
V poslední době se roztrhl pytel s „nepovedenými“ cestami poslanců. Co na to říká jejich šéf, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO)?
-
Diplomat Šedivý: Musíme se připravit na těžké časy. Ubránit se působení Číny bude velkou výzvou
Politik a diplomat Jiří Šedivý působil jako ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, ministr obrany ve vládě Mirka Topolánka, ale také ve významných funkcích v NATO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.