Nemám aparát na kontrolu cest poslanců. Nikomu, ani Ondráčkovi, nemohu zakázat tu soukromou, tvrdí předseda Sněmovny Vondráček

23. květen 2019

V poslední době se roztrhl pytel s „nepovedenými“ cestami poslanců. Ať už Zdeňka Ondráčka (KSČM) na Donbas, pěti poslanců s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou do Peru nebo předsedy zahraničního poslaneckého výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do KLDR. Co na to říká jejich šéf, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO)?

Petr Hartman: Komunista Ondráček posloužil doněckým separatistům

Zdeněk Ondráček, poslanec KSČM

Na soukromé cestě v zahraničí můžete udělat ostudu České republice. Některým občanům této země se to daří.

Zrovna včera, ve středu 22. května, proběhla další koordinační schůzka nejvyšších ústavních činitelů nad zahraniční politikou státu. „Zaplaťpánbůh, pracovní cesty poslanců nejsou předmětem zahraniční politiky České republiky a na setkání jsme řešili podstatnější věci,“ říká v Interview Plus Radek Vondráček.  

Přiznává, že parlamentní diplomacie k zahraniční politice země patří, má ale své místo. „Ne všude může jet ministr nebo prezident a jsou destinace, kde má své místo sněmovní výbor. Užitek z toho má i velvyslanec, který tam je a u příležitosti návštěvy může kontaktovat představitele státu.“  

1.) Ondráček na Donbase

K samotné cestě Ondráčka na Donbas, která pak byla ruskými médii prezentována jako oficiální, se vyjádřil i zahraniční výbor Sněmovny, když se od oficiálního přijetí distancoval a vyzval poslance, aby tento „problém“ projednávali na další schůzi, tzv. na plénu.

„Nemám takový signál ani podnět, naopak mi přišel dopis od poslance Ondráčka, jak je možné, že ho organizační výbor nepotvrdil jako nezávislého pozorovatele OBSE pro volby v Kazachstánu,“ odpovídá.    

Cesta na Donbas? To je mezi Zdeňkem Ondráčkem a Ukrajinou, říká Daniel Pawlas z KSČM

Video s příjezdem a setkáním komunistického poslance Zdeňka Ondráčka s hlavou neuznané a separatistické Doněcké republiky vzbudilo rozruch

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny se distancoval od cesty komunistického poslance Zdeňka Ondráčka na oslavu pátého výročí takzvané Doněcké lidové republiky. Člen zahraničního výboru sněmovny Daniel Pawlas z KSČM se v té souvislosti odvolává na to, co říká Ondráček médiím, totiž že šlo o soukromou cestu.

 

Předseda Sněmovny si to vysvětluje tak, že zřejmě za této situace není Ondráček zrovna ideální osobou, ale je to prý čistě v pravomoci výboru. „Pokud nevysvětlí svou cestu, a že to byla cesta soukromá a byla zřejmě zneužita propagandou… a jestli s tím něco mohl, nebo nemohl udělat,… tak podle poslanců asi není ideální osobou.“ 

Zároveň není 100% přesvědčen, že by Ondráčkova cesta měla být projednávána na plénu, ale nechá to na nich.

„Můj názor je, že tam neměl jezdit. Je dospělý člověk a zná všechny konsekvence. Není mi ani jasné, čemu tam měl pomoci. Byla to soukromá cesta, ale i když jedete do této destinace za turistikou a jste poslanec, tak musíte počítat s tím, že k něčemu takovému může dojít,“ připustil nakonec.

Místopředseda zahraničního výboru Jan Lipavský za Piráty nedávno řekl, že „komunističtí poslanci cestují na Krym a na Donbas pravidelně a účastní se tam propagandistických akcí. Toto není náhoda, ale vědomě připravovaná záležitost.“ Předseda Sněmovny to komentoval pouze tak, že nikomu nemůže zakázat soukromé cesty, ale zároveň by prý nepodceňoval samotné usnesení zahraničního výboru, které „má svou sílu a je to jasný signál“.

2.) 5 poslanců v Peru

V polovině května se do Peru vydala pětičlenná delegace poslanců i s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou. V hlavním městě Limě zůstali jen tři dny (jeden měli volný) a pokračovali do turistického města Cuzco. Další den měli dvě oficiální schůzky, a to i se starostou odsouzeným za finanční machinace. Je to v pořádku?

Komunističtí poslanci jezdí na Donbas legitimizovat mafiánský režim, kritizuje Lipavský (Piráti)

Hlavy Doněcké a Luhanské lidové republiky Denis Pušilin a Leonid Pasechnik

Zahraniční výbor bude ve čtvrtek projednávat cestu poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) na východní Ukrajinu. Poslanec byl přijat představiteli mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky a zahráli mu českou hymnu. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) napsal, že „poslanec Ondráček dělá ostudu České republice.“

„Otázka je to na ně, ne na mne,“ odpovídá Vondráček. „Když se chystá program zahraniční cesty, tak se komunikuje hlavně s naším zastoupením v dané zemi. Nemohu říct, jestli jim nějaká schůzka odpadla, zároveň když v destinaci, kam se jede tak dlouho, je i nějaký den volna, tak to asi není takový problém… Jsem rád, že se doložilo, že si některé náklady hradili sami,“ dodává.

Asi každého napadne, jestli nejsou podobné cesty plýtváním veřejnými penězi? „Cesty schvaluje organizační výbor, tedy destinace a složení delegace. Je dobré, když je zpětná vazba, a ta bývá a dělá se i nějaká zpráva. Nemáme ale na to aparát, abychom to kontrolovali průběžně. Jsou to dospělí lidé a tak by se k tomu taky měli stavět. Odpovědnost mají ke svým voličům.“

3.) Zaorálek v KLDR

To, kdo a kam jezdí, už prý probírali na organizačním výboru. „Většina byla pro to, aby se posílily cesty zahraničního výboru a výboru pro evropské záležitosti na úkor těch, co nemají zahraniční agendu. Diskuze je v běhu.“  

V neposlední řadě vzbudila ohlas i cesta Lubomíra Zaorálka do KLDR. „Není možná žádoucí, aby do této země cestoval nejvyšší představitel nebo ministr zahraničí, zejména v této situaci… Diplomacie ale není kamarádská, nebo nekamarádská. Je to diplomacie, a když tam někdo jede, neznamená to, že se jede kamarádit,“ dodává Radek Vondráček.

Na čem všem se na středeční schůzce shodli top představitelé našeho státu? Poslechněte si v Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.

autoři: Michael Rozsypal , lup

Související