Paříž po olympiádě. Zůstává čistá Seina a vrací se politická krize, popisuje zpravodaj Balucha
Řečníci na závěrečném ceremoniálu olympijských her v Paříži nešetřili velkými slovy. Francouzi podle nich zvládli pořadatelství famózně a opět ukázali, že když jde o něco opravdu významného, dokážou se sjednotit a dosáhnout vysokých cílů. „Na čas asi ano, sportovní úspěchy skutečně měly stmelující vliv. Ale tipnul bych si, že to příliš dlouho nevydrží a Francii rychle doženou problémy a politická krize,“ komentuje zpravodaj Českého rozhlasu Martin Balucha.
„Všichni si chtějí poolympijskou atmosféru prodloužit. Určitě to bude chtít udělat prezident Emmanuel Macron, který v Elysejském paláci přivítá organizátory a policisty, aby jim poděkoval. Francouzi jsou z her spokojení, možná až nadšení,“ popisuje s tím, že hry překonaly rekordy v návštěvnosti i v počtu medailí pro francouzské sportovce.
Čtěte také
Macron si podle Baluchy od her sliboval růst vlastní popularity, k tomu ale nejspíš nedošlo a politická scéna se teď rychle vrátí do starých kolejí. Ve Francii nyní vládne kabinet v demisi a nástupce premiéra Gabriela Attala slíbil prezident jmenovat nejdříve v polovině srpna.
Levicový blok, který zvítězil v předčasných volbách, se po několika týdnech shodl na jméně Lucie Castetsové, Macron se tím ale odmítl zabývat a v dopise adresovaném Francouzům vyzval strany, aby vytvořily širokou koalici od umírněné levice po umírněnou pravici.
„To je něco, na co Francouzi nejsou zvyklí – jsou zvyklí na to, že prezidentský tábor obhájí svůj mandát a vznikne většinová vláda. To se po těchto volbách nestalo a vytvořily se tři silné tábory levice, centristů a nacionalistů,“ shrnuje zpravodaj.
„Levná“ olympiáda
Balucha připomíná, že hry začaly žhářskými útoky na železnici, za nimiž patrně stáli levicoví extremisté. Navzdory obavám se ale bezpečnostním složkám podařilo zajistit bezpečný průběh olympiády, ačkoli centrum Paříže působilo dojmem obleženého města – k nelibosti restauratérů či taxikářů.
Čtěte také
„Ve srovnání s loňským rokem tu bylo málo turistů a podnikatelé se teď těší, až se turisté po skončení olympiády vrátí. Není jisté, jestli to bude v takových počtech už nyní, tedy v intermezzu před paralympiádou, která začíná za dva týdny. Ale doufají ve štědřejší podzim,“ dodává.
Celá olympiáda by podle ekonomických studií měla vyjít na 12 miliard eur (přes 300 miliard korun), z toho zhruba 5 miliard eur (asi 126 miliard korun) šlo z veřejných zdrojů.
„Organizátoři využili mobilní stadiony a díky tomu dokázali snížit náklady. Hry tak byly podstatně levnější než olympiáda v Tokiu a třetí nejlevnější od roku 1988,“ srovnává novinář.
Po olympiádě ve městě zůstanou dvě nová sportoviště v oblasti předměstí Saint-Denis.
„Mluví se o tom jako o defavorizované oblasti, kde je spousta nezaměstnaných a dětí, které neumějí plavat. Proto tam vzniklo akvacentrum, kde se počítá se sníženým vstupným. A velkým odkazem by měla být i čistá řeka Seina, která by se od příštího roku měla zpřístupnit všem obyvatelům Paříže,“ uzavírá Balucha.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Martin Fendrych: Školní olympiády by Coubertin jistě podpořil. Českému olympijskému výboru ale vadí
Taková typicky česká, úplně zbytečná šlamastyka. Zatímco v Paříži běží hry, olympijský výbor pořadatelům těch školních odmítl udělit souhlas k použití výrazu „olympiáda“.
-
Ondřej Konrád: Úchylné přechylování?
Kdysi skoro posvátné slovo pokrok padává i v diskusích nad přechylováním ženských cizích příjmení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka