Petr Janyška: Paříž svým olympijským ceremoniálem vyrazila dech

29. červenec 2024

Paříž je magická, resp. Paris is magic, stálo v jednom příspěvku na síti X (dříve Twitter). Vyjádřil tak, co asi cítily miliony, které sledovaly zahájení olympiády. Těžko si představit, která jiná země na světě než Francie by něco takového vymyslela a zorganizovala.

Čtěte také

Gigantická show nabízející zároveň rafinovanou výtvarnou estetiku plnou barev, světel, pyrotechniky, i strhující pohyb, dynamiku, mládí. Klasickou kulturu i rap, skate, street dance. Podívaná bořící zažité zvyklosti a přicházející s něčím novým. Zkrátka taková, jak se chce ve světě prezentovat Francie.

Pro mnoho lidí mohlo být šokující, že tak může vypadat ceremoniál za účasti hlavy státu. Že vláda dá umělcům volnou ruku a nebojí se avantgardních nápadů, které překročily kdejaký kód. Francie tak dostála své pověsti země, jejíž identita rovná se kultura a rabelaisovský smích.

Francie: hrdá země s odvahou

Ceremonie byla silným politickým poselstvím dnešní Francie a speciálně prezidenta Macrona a jeho okruhu, protože si asi nejde představit, že by k celkovému vyznění neměl poslední slovo.

Čtěte také

Poselství říkalo světu: Jsme hrdá, silná země, máme odvahu a nebojíme se nového. Naše místo je mezi světovými lídry. Máme jak velkou minulost včetně krvavé revoluce, tak projekt budoucnosti, který nabízíme světu. A tím je liberální, tolerantní, otevřená společnost, kde má každý jedinec svá práva, ženy rovnost s muži, kde mají své místo lidé nejrůznějšího etnického původu, orientace, lidé s handicapem.

Několikahodinová show také ukázala, že Francie je s to technicky perfektně zorganizovat obří událost, bez zaškobrtnutí zvládnout veškerou logistiku zahrnující stovky nejrůznějších profesí, všechno synchronizovat. Navzdory dešti dotáhnout celý program i zajistit bezpečnost statisícům diváků.

Vlajkový průvod na zahajovací ceremoniál olympijských her

To nebyl obrázek země zmítané politickou nejistotou, ale dobře fungující silný stát. Na ceremoniálu se pracovalo minimálně dva roky – přitom se podařilo jeho průběh do poslední chvíle utajit. Nikdo, ani média, do posledního dne nevěděl, jak bude vypadat.

To všechno sledoval před televizemi celý svět, podle médií až miliarda lidí. Podobně jako před pěti lety požár katedrály Notre Dame.

I nemocná Céline Dion

Ceremonie byla globálním poselstvím o Francii ale zároveň i o Evropě, zahrnula i symboly Evropské unie. Protože Francouzi se ve své většině hlásí k evropskému celku.

Čtěte také

Byly v ní prvky všeho, co dnes hýbe světem, včetně symbolů klimatického ohrožení či role žen v dějinách. Vystoupila Lady Gaga – zpívající francouzsky –, i nemocná Céline Dion nebo nejposlouchanější frankofonní zpěvačka Aya Nakamura.

Slavnost se neodehrávala na stadionu, jak bývalo zvykem, ale naopak uprostřed města a jeho kulturních památek. A to platí i o některých soutěžích. Šermovat se třeba bude uvnitř tzv. Velkého paláce, postaveného pro velké výstavy.

Petr Janyška

Velkou novotou byla i přítomnost řeky. Nebyl žádný průvod nějakým bulvárem, ale plavba loděmi po Seině, která je historickou a kulturní páteří Paříže.

Tady ve Francii byl ceremoniál vesměs přijatý s nadšením. Jen krajní pravice kolem Le Penové ho, jak se dalo čekat, odsoudila jako levičácký. Katoličtí biskupové zase vyjádřili politování nad údajným zesměšněním křesťanství. Pro volnomyšlenkáře byl ale velkým povzbuzením.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.